Lions Club Purhus stod for arrangementet, der har været et årligt tilbagevendende højdepunkt, for såvel alle de inviterede deltagere som klubbens medlemmer, siden klubben blev stiftet i 1988.En stor del af klubbens medlemmer havde meldt sig til at klare en del af den store transportopgave, idet de mange ældre medborgere skulle hentes i privatbiler på bopælen.Efter en lille køretur i omegnen, endte man ved Hvidsten Kro, hvor andre Lions stod klar til at hjælpe de mange fremmødte.Preben Kristensen fra Lions bød velkommen og udtrykte sin store glæde over at så mange havde taget i mod Lions tilbud om at deltage i dette års ældrearrangement. Underholdningen var lagt i hænderne på det populære orkester ”Kullerne”, der allerede fra starten fik sat gang i salen, med medrivende harmonika og banjomusik. De havde medbragt sanghæfter, som blev omdelt – og så kunne de tilstedeværende ellers bare vælge hvilket nummer der skulle spilles.Det blev mest de gamle schlagere og sømandsviserne der blev valgt, hvilket betød at alle kunne være med til at synge med.I lighed med tidligere år, havde Lions været ude hos en lang række velvillige sponsorer for at hente præmier til det amerikanske lotteri, og under kaffen blev alle lodder solgt.