Når Randers Freja Atletik og Randers Kommune inviterer til åbning af Langvang Atletik- og Multihal på lørdag sker det med weekendstævnet DM Master

 

DM Master afvikles både lørdag og søndag med start lørdag kl. 12.00 og søndag kl. 11.00. Der er gratis entre, så alle har mulighed for at se dansk atletiks koryfæer, der stadig kan. Selv om atleterne har passeret de 30 år eller mere, så kan de stadig løbe, spring og kaste bedre alle andre.

Der er over 125 tilmeldte atleter blandt andet fra Randers Freja Atletik, Århus 1900 og Sparta i København.

Efter at Mogens Nyholm, 2. Viceborgmester og Helle Sølvsten, formand for Randers Freja Atletik har holdt taler og åbnet hallen er der opvisningsatletik med flere af klubbens talenter. En af klubbens tidligere stangspringer, Iben Høgh-Pedersen, der nu er bosat i København og stiller op for Sparta, springer hallen i gang.

 

Master

Selve Stævnet startes med et opvisningsløb på 1500 m., hvor tidligere eliteløber og nu løbetræner, Morten Munkholm har samlet et spændende felt med blandt andet August Broz og Mikael Johnsen fra Randers Freja Atletik. Det efterfølges af en 60 m., hvor Frejas supersprinter Louise Østergaard vil dyste mod til lejligheden sammensat stærkt felt.

De første Master konkurrencer starter lørdag kl. 12.15. Fra Randers Freja Atletik stiller Per Egge Rasmussen op i blandt andet stangspring lørdag kl. 12.15, der sammen med Knud Høyer(formand for den danske Masters komite), fra Greve Atletik og Inge Feldager, Hvidovre Atletik lige har været til VM i atletik for Masters i Australien. Per Egge Rasmussen repræsenterede Randers Freja Atletik dernede med fine resultater.

 

Randers Atletik

Fra Randers Freja Atletik deltager endvidere Edith Hansen(Racerunner) på 60 m. lørdag kl. 12.30, Morten Mikael Hansen, Anders Kørner Andersen og Thomas Søgaard på 60 m. lørdag kl. 13.00, Jesper Harding Hansen og Lars Søndergaard(begge racerunnere) på 60 m. lørdag kl. 13.00, Dorte Rousing i kuglestød lørdag kl. 14.30, Thomas Søgaard og Per Egge Rasmussen på 60 m. hæk lørdag kl. 15.00, Per Egge Rasmussen ligeledes i trespring lørdag kl. 15.00, Jesper Seedorf Pedersen i kuglestød lørdag kl. 15.10, Morten Mikael Hansen på 200 m. søndag kl. 11.30, Per Egge Rasmussen i højdespring søndag kl. 12.00, Dorte Rousing i diskoskast(ude) søndag kl. 13.00, Emil Bruun på 3000 m. søndag kl. 14.30, Anders Kørner Andersen og Thomas Søgaard samt Per Egge Rasmussen i længdespring søndag kl. 14.30.

 

 

Åbningsprogrammet lørdag

Kl. 10.00 åbnes dørene til den nye atletik- og multihal. Tag rengjorte løbesko med og prøv den blå 200 m. bane med hævede sving.

 

Kl. 11.00 indvies hallen officielt af Mogens Nyholm, 2. Viceborgmester og Helle Sølvsten, formand i Randers Freja Atletik.

 

Ca. Kl. 11.30 afspærres området til efterfølgende åbningscermoni med opvisningsatletik med ungdomsatleter fra Randers Freja Atletik og klargøring til DM Master.

 

Kl. 12.00 starter DM Master, der er de danske mesterskaber for atleter 30 år og op.