Beboere frygter rotterne kommer: Foran supermarked og pizzeria flyder det igen og igen med lortebleer og skrald
Flere gange det seneste halve års tid har lokale kunnet dokumentere tilbagevendende skralde-problem. Nu har dem, der rydder op, én opfordring til alle dem, der smider sit skrald på gaden.
Affaldsposer. Pizzabakker. Lortebleer. Og skrald.
Det flyder - og ligger alle andre steder end nede i de nedgravede skraldespande mellem Netto og Ild.Pizza i det nybyggede Åbyen ved Søren Frichs Vej i Åbyhøj. Sådan har flere lokale i hvert fald kunnet dokumentere tingenes tilstand det seneste halve års tid på den lokale facebook-gruppe. Og frustrationen er til at tage og føle på.
»Mon ikke et rotteproblem snart lukker Netto eller Ild.Pizza på Søren Frichs Vej? Madaffald og lortebleer i 25 graders varme,« skriver Sten Nornes på gruppen 5. juni - efterfulgt af grønne bræk-emojis og billeder fra stedet.
Man gider ikke engang åbne og kigge, om der er plads eller ejKatja Hillers Franck.
11 dage tidligere - 25. maj - var den også gal.
»I går skulle jeg ned med affald og blev mødt af skrald over alt flere steder. Og flere steder med masser af plads. Jeg bliver SÅ træt. Jeg får lange patter. Jeg giver snart op på menneskeheden,« skriver Katja Hillers Franck.
Og de er ikke alene. Opslag om skraldeøen ved Søren Frichs Vej - og affald der flyder ved siden af de nedgravede skralde-containere - går helt tilbage til december 2022.
»Der er super mange skraldespande i området, hvis man lige går de ekstra meter - det er så uendelig trist at kunne se folk, der bare forsat uge efter uge smider sit skrald,« skriver en tredje bruger, som også har lagt et billede til, hvor skraldet har hobet sig op omkring skraldeøen.
»I dag mågefest,« lyder det i et fjerde opslag, som er akkompagneret af et billede med 13 af de hvide og mellemstore fugle, som er gået i krig med affaldsbuffeten rundt om skraldeøen.
Har henvendt sig flere gange
Og det er ikke kun beboere og forbipasserende, der har fået nok. For frustreret er man også hos Netto, som er blevet naboer til den hyppigt tilbagevendende skraldebunke.
»Vi deler samme frustration over de klamme og overfyldte skraldeøer, som skæmmer det dejlige område i Åbyhøj. Mens problemet har stået på, har vi skubbet på alle de steder, hvor vi kan, så naboerne inklusiv os selv og vores kunder ikke skal døjes med det,« lyder det i et skriftligt svar fra presseafdelingen i Salling Group, som er koncernen, der ejer Netto.
Her understreger man samtidig, at skraldet ikke er Nettos, som har sine egne containere - det samme har Ild.Pizza, som heller ikke har noget med skraldet at gøre. På den lokale facebook-gruppe har butikschefen i den lokale Netto også forklaret, at man flere gange har kontaktet egen udlejer, som så har kunnet kontakte nabo-udlejeren og grundejerforeningen der for at få løst problemet. Noget man i slutningen af maj har gjort 7 gange - alene i år.
»Gider ikke engang åbne og kigge«
Men hvorfor sker det så igen og igen? Nogle lokale peger på fyldte skraldespande. Men det er der til gengæld også flere, der ikke mener er årsagen.
Katja Hillers Franck, er en af de mange lokale, der gentagne gange har observeret skraldet hobe sig op ved skraldeøen. Hun er nede i Netto to gange om ugen, og ifølge hende kan man godt regne med, at der ligger noget, der ikke skal være der, den ene af gangene.
»Vi har været ude for, at vi selv skulle ned med en skraldepose, hvor vi åbner op, og så er der masser af plads. Så står vi og begynder at smide alt det i, som folk bare har smidt ved siden af. Man gider ikke engang åbne og kigge, om der er plads eller ej,« siger hun og tilføjer:
»Folk bliver ved med at sige, at der skal flere skraldeøer op, og det kunne måske være en løsning. Men jeg tænker, at med alle de skraldeøer, der er her i nabolaget, som der rent faktisk også er plads i, så handler det måske mest om at få folk til at gå de få ekstra meter hen til et sted, hvor der er plads,« siger Katja Hillers Franck, der frygter, at skraldet på gaden i sidste ende kan lokke skadedyr som rotter til.
Helligdagsproblem
Sten Nornes deler også bekymringen for skadedyr og har ligesom Katja Hillers Franck også gjort opmærksom på problemet på den lokale facebook-gruppe ’Alle os fra Åbyhøj’.
»Som beboer er der også en begrænsning på, hvor meget tid eller energi, jeg egentlig har lyst til at putte i det. Så for mig var det sådan, at når jeg kommer forbi, tager et billede og smider et facebook-opslag op, så handler det bare om at skabe opmærksomhed på problemet,« siger han.
Han oplever selv, at det tit er omkring ferier og helligdage, at problemet opstår.
»Et forfærdeligt syn«
Selve skralde-løsningen mellem Ild.Pizza og Netto i Åbyen skiller sig også ud i forhold til en del af de andre skralde-løsninger, der er rundt i byen. For skraldeøen er en privat nedgravet ordning, oplyser forsyningsselskabet Kredsløb.
Kredsløb skriver i en mail, at man tømmer øerne efter reglerne, og at der skulle være plads nok til, at affaldet ikke ender på gaden. Men det daglige ansvar for at holde stedet ordentligt og ryddeligt, det ligger hos viceværterne og beboerne selv.
Helt konkret er det firmaet Buus, som udlejeren CEJ Ejendomsadministration har ansat til at vedligeholde området ved skraldeøerne. Et område firmaet holder tilsyn med mandag, onsdag og fredag. Men ifølge Buus så opstår problemet, når der er en helligdag - som Sten Nornes også har lagt mærke til.
»Problemet er, at når vi så eksempelvis har en lang weekend med tre hele dage, så når det altså at hobe sig op. Og der er det jo nogle gange et forfærdeligt syn, vi er kommet ud til,« siger Michael Niemann Falkenberg, afdelingsleder i Buus.
Har én opfordring
Han fortæller også, at det kun er skraldeøen mellem Ild.Pizza og Netto, man oplever problemer med i området - der er simpelthen for mange, der vælger at bruge lige præcis den affaldscontainer i stedet for at bruge nogle af de andre i området.
»Der er jo ingeniører, der sidder og har udregnet, at der skal være så og så mange molokker (nedgravede affaldscontainere, red.) for hver lejlighed og beboer, der er. Og der er jo også rigeligt med skraldespande derude, så det er bare et spørgsmål om, hvor folk går hen for at putte skraldet i,« siger afdelingslederen i Buus.
Og en af de helt store syndere i skralde-problematikken, oplever man, er særligt en slags emballage:
»Når der så kommer én med en familie-pizzabakke og smider ned i husholdningsaffald, så sætter den sig typisk i klemme, og så stopper det hele egentlig der, og så sker der ikke rigtig mere. Og den næste, der kommer, registrer bare, at der står en affaldspose foran containeren, og så kører det bare derfra,« siger Michael Niemann Falkenberg, der gerne vil komme med et budskab:
»Så opfordringen er jo egentlig til folk, at hvis den ikke virker, jamen gå nu hen til den næste skralde-ø, altså den er jo ikke mere end 20 meter derfra. Det der med, at folk så bare stiller skraldet, er noget rigtig skidt.«
Ifølge Michael Niemann Falkenberg har der også været problemer med affaldstømning på skraldeøen, idet bilister har parkeret bagenden ind over skraldeøen, således at containeren ikke har kunnet hæves op, og så har ham, der skulle tømme containeren, måttet køre fra stedet med uforrettet sag.
»Men det er meget typisk I de her nye områder, at tingene skal ligesom finde sit leje. Folk skal finde ud af, hvordan det her foregår, og der er også nogle flere udfordringer, hvis der er mange ud- og indflytninger.«