Hop, flyv og få sved på panden: Prøv bungee fitness hos lokal gymnastikforening
Højbjerg Gymnastikforening introducerer ny træningsform.
I denne sæson præsenterer Højbjerg Gymnastikforening et nyt træningstilbud til sine medlemmer.
Fra august måned vil foreningen nemlig udbyde træning i form af bungee fitness.
Men hvad er bungee fitness egentlig? Det er en form for træning, som kombinerer styrketræning, konditionstræning og kropskoordination ved hjælp af specielle elastiske bungee reb og er inspireret af bungee jumping.
Du får en sele på bækkenet, bliver spændt i en elastik til bommene i gymnastiksalen og kan så flyve, hoppe og lave øvelser, der ellers ikke er fysisk mulige. Det giver sved på panden og et kick, når man flyver højt eller laver armbøjninger i håndstand. Du kommer til konstant at træne core-stabilitet samtidig med at elastikken giver en skånsom træning for leddene.
»Vi i bestyrelsen var på studietur sidste år og blev så begejstrede over at prøve det, at vi straks købte udstyr og gik i gang med at finde og uddanne instruktører,« siger formand for Højbjerg Gymnastikforening Lisbeth Spangaard i en pressemeddelelse.
»For at sikre en personlig og intensiv oplevelse vil holdene være små med kun syv deltagere per hold. Dette giver instruktørerne mulighed for at give individuel opmærksomhed og vejledning til hver enkelt deltager. Uanset om man er nybegynder eller erfaren, vil bungee fitness-holdene kunne tilpasses til den enkeltes niveau og behov,« fortæller hun.
Højbjerg Gymnastikforening vil tilbyde prøvetimer i august måned, hvor interesserede selv kan opleve bungee fitness på egen kroppe og få en smagsprøve på, hvad træningsformen indebærer.
Du kan læse mere på www.hoejbjerg.gymnastikforening.dk.