Aarhusianerne skal kåre den bedste Aarhus-arkitektur
Byens udvikling er flittigt debatteret blandt aarhusianerne. Nu skal de være med til at hædre arkitekturen, når den årligt tilbagevendende arkitekturpræmiering skal have en folkelig lillesøster: Aarhusianernes Arkitekturpris.
I mere end 30 år har Aarhus Kommune uddelt priser for smukt og godt nybyggeri i Aarhus. Priserne går til projekter, som har en høj arkitektonisk kvalitet ud over det sædvanlige, og uddeles af en faglig bedømmelseskomité – men nu skal aarhusianerne også være med.
Magistraten har netop behandlet et forslag fra rådmand for Teknik og Miljø Nicolaj Bang (K) og stadsarkitekt Anne Mette Boye, der vil give aarhusianerne deres egen pris, som har fået navnet: Aarhusianernes Arkitekturpris. Den skal gives til en ny bygning eller nyt byrum, der med borgernes øjne fortjener at blive fremhævet som et forbillede for fremtidig udvikling i Aarhus.
»Aarhus er aarhusianernes by, og byens udvikling ligger rigtigt mange på sinde. Så det giver rigtig god mening, at de også får en stemme, når vi sætter arkitekturen på dagsordenen og diskuterer, hvad der gør Aarhus til et smukt sted at være og bo,« siger rådmanden i en pressemeddelelse.
Nominerede præsenteres
I 2022 vedtog byrådet en ny Politik for Bykvalitet og Arkitektur. En central del af at få politikken til at leve er at få aarhusianerne med i debatten om byens arkitektur. Det er netop dét, stadsarkitekt Anne Mette Boye håber, at den nye pris kan være med til.
Jeg drømmer om, at arkitekturprisen er med til at starte en samtale om, hvad det nye, vi bygger, betyder for Aarhus.Anne Mette Boye, stadsarkitekt
»Jeg drømmer om, at arkitekturprisen er med til at starte en samtale om, hvad det nye, vi bygger, betyder for Aarhus. Med aarhusianernes nye pris vil vi åbne debatten op, så det ikke udelukkende er en faglig diskussion. Nu skal alle være med til at hædre de projekter, de mener, betyder noget særligt for Aarhus, og samtidig have mulighed for at sende et stærkt signal om, hvad de ønsker mere af,« siger Anne Mette Boye.
Foruden aarhusianernes pris skal der være yderligere tre priser: En pris for henholdsvis bygningsarkitektur og byens mellemrum, som begge afgøres af en faglig dommerkomité samt Stadsarkitektens Særpris.
De nominerede til arkitekturprisen offentliggøres mandag 2. oktober, hvor Anne Mette Boye byder velkommen til den første arkitekturuge i Aarhus nogensinde. Her vil interesserede blandt andet kunne komme på byggepladsbesøg, gå til byudvikling og opleve tegnestuerne hos en række Aarhus-arkitekter.
»Vi vil bruge ugen til at sætte spot på arkitekturen og invitere folk ind i maskinrummet af, hvordan vi og andre arbejder med arkitektur og byudvikling i Aarhus. Det bliver en hel uge med en masse aktiviteter, hvor alle, ung som gammel, kan være med,« siger hun.
Aarhus Arkitekturuge løber stablen i uge 40 og er en udvidelse af Arkitekturens Dag, som hvert år fejres første mandag i oktober både i Danmark og internationalt. Det endelige program er lige på trapperne, og man kan følge med på Facebook-gruppen ”Vi udvikler Aarhus”.
Byrådet forventes at behandle forslaget inden længe.