Vil bevare det historiske Aarhus: 1.107 bygninger vurderet til at være bevaringsværdige
For at bevare historiske bygninger i Aarhus er Teknik og Miljø i gang med at vurdere, hvilke der skal være bevaringsværdige.
Aarhus udvikler sig. Det skal man ikke være særlig ny i byen for at have konstateret. Nye bygninger skyder op flere steder, og med jævne mellemrum sker det ved at rive gamle bygninger ned.
For at Aarhus udvikler sig med respekt for historien, er Teknik og Miljø i gang med at vurdere og genvurdere knap 41.000 bygninger for at finde ud af, hvilke der er bevaringsværdige, og de første af slagsen i det store arbejde er netop fundet.
Det oplyser magistratsafdelingen i en pressemeddelelse.
I alt er 2.278 bygninger i Marseliskvarteret, Fredensvang og på Langenæs blevet vurderet, og 1.107 af bygningerne er bevaringsværdige.
»Der er ingen tvivl om, at andelen af bevaringsværdige bygninger i de tre områder er ekstraordinær høj. Her finder vi mange historiske og detaljerige huse, og så har nogle af de kendte arkitekter som Hack Kampmann og Thorkild Møller sat deres tydelige præg på Aarhus netop her, hvor de selv har boet og tegnet huse. Og det fortæller mig, at vi her har tre helt særlige områder, vi skal gøre en særlig indsats for at passe på, når vi udvikler Aarhus,« lyder det fra Nicolaj Bang (K), rådmand for Teknik og Miljø, i pressemeddelelsen.
Magistraten vil inden længe drøfte vurderingerne, der er den første del af det store arbejde, som skal munde ud i et udvidet og opdateret register over alle kommunens bevaringsværdige bygninger. Vurderingerne er ifølge pressemeddelelsen et vigtigt redskab, når Aarhus i fremtidens skal udvikle sig samtidig med byens kulturarv- og historie bevares.
»Aarhus udvikler sig konstant, og det skal vores kommune blive ved med. Men vi skal blive endnu bedre til at udvikle, samtidig med vi bevarer. Vores børn og børnebørn skal kunne genkende det Aarhus, vi har i dag. Hvis vi skal lykkes med det, skal vi vide, hvor vi har nogle særlige bevaringsværdier, vi skal passe på. Og den opmærksomhed får vi med projektet her,« fortsætter Nicolaj Bang i pressemeddelelsen.
Alle boligejer, hvis bolig er udpeget til at være bevaringsværdig, vil modtage et brev i deres e-Boks, når byrådet har godkendt at sende forslaget i høring. Her kan boligejerne finde mere information om deres boligs bevaringsværdi, fremgår det af pressemeddelelsen.
Det vil stadig være muligt at ombygge og tilbygge ens bolig ligesom i dag, men det anbefales, at boligejere tager hensyn til bevaringsværdierne.
Teknik og Miljø forventer, at vurderingsarbejdet er færdigt inden udgangen af 2025.