Storm rammer ikke Aarhus lige så hårdt - Alligevel aflyser letbanen
Især Nordvestjylland står til at blive ramt hårdt af den kommende storm. Alt peger på, at Aarhus går fri for konstant storm, alligevel aflyser letbanen al kørsel.
Man kan fristes til at referere starten af hver episode af ”The Julekalender”, når man kigger på vejrudsigten for torsdag.
Det bliver nemlig mørkt og stormfuldt. Ifølge DMI går store dele af Østjylland nemlig fri for konstant storm.
»Aarhus. Intet varsel,« står der på DMI’s hjemmeside. Hvorimod hele den jyske vestkyst kan se frem til »storm med vindstød af orkanstyrke.«
»Vi har ikke varslet for Aarhus Kommune, fordi middelvinden ikke kommer op i stormende kuling som er på knap 21 meter i sekundet. Jeg forventer, at middelvinden kommer op i hård kuling, op til cirka 18 meter i sekundet,« forklarer vagthavende meterolog Martin Lindberg.
Derfor Midttrafik og Letbanen nu ud, at L1 ikke kommer til at køre efter klokken 17.48.
»Torsdag aften og nat er der varslet storm i Danmark. Det betyder desværre, at Letbanen er nødt til at aflyse kørslen på L1 torsdag aften,« oplyser Midttrafik på dets hjemmeside.
Sidste afgang vil være klokken 17.11 fra Grenaa og 17.48 fra Aarhus H med L1 toget.
Trafikselskabet oplyser dog, at L2 fortsat kører som planlagt - indtil videre.
Som erstatning for L1 indsættes bussen rute 85 mellem Hornslet og Grenaa. Første afgang for rute 85 fra Grenaa til Hornslet er 17.51, og i den anden retning går bussen første gang klokken 19.08.
»Bemærk! Rejsegarantien dækker ikke, da aflysningerne skyldes vejret,« skriver Midttrafik på hjemmesiden.
Selvom letbanen ikke kører fra Aarhus til Grenaa, er det kun mellem Djursland og Hornslet, at der kommer en erstatningsbus. Der er nok alternativer mellem Hornslet og Aarhus, det bekræfter Midttrafik overfor avisen.
Aflysningerne varer indtil fredag morgen, men hverken trafikselskabet eller Letbanen oplyser, hvornår den normale køreplan genindsættes.