Kaos fortsætter: Kun disse busser kører
Der er stadig problemer i den kollektive trafik.
Der kører - så godt som - stadig ingen busser i Aarhus, Skanderborg og Randers.
Det oplyser Midttrafik på sin hjemmeside, der udtrykker det således:
»Mange steder i Region Midtjylland er der fortsat glatte veje, og det er svært at komme frem på grund af sne og is. Det medfører aflysninger og forsinkelser for den kollektive transport.«
Busser: Langt de fleste bybusser i Aarhus har fortsat indstillet al kørsel tirsdag morgen. Undtaget er linje 3A, 4A, 5A og 23, skriver Midttrafik, der i takt med at veje og endestationer bliver farbare, løbende vil vurdere, om det er forsvarligt at starte kørslen på flere linjer.
Bybusserne i Randers har fortsat indstillet al kørsel på linje 1A, 2A, 3 og 4, foreløbigt frem til tirsdag klokken 09.00.
Bybusserne i Skanderborg kører ikke.
»Det er endnu uvist, hvornår det er muligt at genoptage driften,« skriver Midttrafik.
Bybusserne i de øvrige byer kører, men med stor risiko for forsinkelser og aflyste afgange.
Regional og lokalbusser kører i det omfang, det er muligt, men der er mange aflyste afgange, og der er også ruter, hvor der slet ikke køres.
»De busser, der kører, vil forsøge at følge de normale ruter og køreplaner, men der kan være ruteændringer og store forsinkelser,« lyder det.
Letbanen:
L1: Normal drift.
L2: Normal drift bortset fra, at de afgange, der kun kører mellem Aarhus H og Universitetshospitalet, er aflyst resten af mandag.
Du kan følge aflysninger og forsinkelser på infoskærme, Midttrafik live og på Rejseplanen.
»Når du bruger Midttrafik live i de her dage med store udfordringer med vejret, er det bedst at tjekke, om du kan se din afgang køre på kortet. På stoppestederne skal du trykke på de gule infotrekanter,« lyder opfordringen fra Midttrafik.