Fortsæt til indhold

Flere fik nattesøvn spoleret: »Jeg kan kun beklage«

En række borgere i Kolt og Hasselager blev natten til onsdag generet af høje lyde fra motorvejsarbejde. Vejdirektoratet beklager og tager oplevelserne til efterretning.

Aarhus

»Hvor kommer bankelydene fra,« lød et spørgsmål tirsdag aften i den lokale Facebook-gruppe for borgere i Kolt og Hasselager.

Et opslag, som hurtigt fik selskab af kommentarer fra andre lokale borgere, som ligeledes var generede af høje lyde og blev enige om, at de nok stammede fra den nærliggende motorvej.

Samme konklusion er Thomas Sørensen, der bor på Torshøjvænget i Kolt, nået frem til, da Din Avis Aarhus taler med ham. Ligesom sine naboer, oplevede han også de høje lyde og har derfor valgt at kontakte avisen.

»Jeg troede, at det var slut med natlig pilotering, så jeg undrer mig over, hvorfor det larmede så meget,« lyder det fra Thomas Sørensen, der kan fortælle, at det fortsatte langt ud på natten.

»Da jeg afleverede børnene i børnehave om morgenen, kom jeg til at sige ”sig godnat til far” i stedet for ”sig farvel”. Så jeg var rimelig smadret,« indskyder han.

Et par timers søvn

Thomas Sørensen blev for alvor opmærksom på de høje lyde ved 23.30-tiden, da han forsøgte at falde i søvn.

»De fortsatte frem til tre-tiden, og så fik jeg vist et par timers søvn, inden alarmen ringede klokken 5.30. Jeg havde flere vigtige møder på arbejdet, så det var virkelig ikke rart ikke at få sin nattesøvn,« fortæller Thomas Sørensen, som er helt sikker på, at han ikke på forhånd havde fået noget at vide om, at der skulle arbejdes på motorvejen.

»Jeg er selv pendler, så jeg har stor forståelse for, at man ikke vælger at arbejde i de tidsrum, hvor der er mange biler på motorvejen, men det kunne have været rart at få besked på forhånd,« fortsætter han.

»Kan kun beklage«

Det var arbejdet med at udvide E45 Østjyske Motorvej omkring Aarhus, som natten til onsdag kunne høres i Kolt og Hasselager. Ifølge Robin Højen Madsen, som er projektleder hos Vejdirektoratet, var der tale om lige præcis piloteringsarbejde, hvilket forklarer de høje bankelyde.

Han havde dog ikke forventet, at arbejdet ville genere folk som Thomas Sørensen, der ifølge projektlederen bor omkring en halvanden kilometer i fugleflugt fra det sted, hvor arbejdet fandt sted.

»Det var jo ikke på Aarhus Syd Motorvejen, som ligger tættest på Kolt og Hasselager, men på E45 Østjyske Motorvej, at der blev arbejdet. Så vinden må have haft den ”helt rigtige” retning,« fortæller han og tilføjer:

»Jeg kan kun beklage, at der er nogen, som har været generet af det.«

Blev ikke adviseret

Robin Højen Madsen fortæller, at de nærmeste beboere til motorvejsbroen, hvor arbejdet foregik, var blevet adviseret omkring de mulige støjgener. Men Kolt og Hasselager var ikke en del af det støjbillede, som Vejdirektoratet på forhånd havde fået lavet, og derfor mente projektlederen ikke, at der var nødvendigt at sende brev ud til borgerne.

»Aarhus Kommune har nogle forholdsvis stramme krav, når man vil udføre et arbejde på dette tidspunkt af døgnet, og dem har vi overholdt,« fortæller han.

På baggrund af de oplevelser, som blandt andre Thomas Sørensen fra Kolt havde, vil Robin Højen Madsen dog overveje nye tiltag fremover.

»Vi tager det til efterretning. Det kan være, at vi skal ændre noget i kommunikationen. Det kunne eksempelvis være at skrive om det på vores hjemmeside,« fortæller han.