Fortsæt til indhold

Letbane-arbejde spærrer trafikeret kryds: Rammer både biltrafik og offentlig transport

Kryds på Randersvej i Aarhus bliver delvist spærret i weekenden, hvilket får betydning for trafikken, oplyser Aarhus Kommune.

Aarhus
jwh

Fra lørdag klokken 20 til søndag formiddag vil trafikken på Randersvej blive påvirket af arbejde på letbanen. Krydset mellem Randersvej, Nordre Ringgade og Nørrebrogade således delvist spærret i tidsrummet.

Det oplyser Aarhus Kommune på Facebook-siden ”Trafik i Aarhus.

Som bilist vil man opleve, at en række baner og venstresving er spærret, imens cyklister og fodgængere skal være opmærksomme på, at fodgængerfeltet og cykelstien bliver spærret fra øst mod vest i krydset.

Sådan bliver krydset spærret i weekenden. Kort: Aarhus Kommune

»Hop af cyklen, og brug de andre fodgængerfelter, indtil du er på den anden side af krydset,« lyder opfordringen i Facebook-opslaget.

Letbanen kører ikke lørdag aften og hele søndag på strækningen, og flere buslinjer er også nødsaget til at omlægge kørslen pga. afspærringen.

Årsagen er, at et skinnebrud skal repareres, hvilket giver mulighed for at udskifte signalanlæggene i krydset med et mere effektivt system, »så vi fremover kan fjernstyre krydset og justere det efter ændringer i trafikken, så du kan komme hurtigere frem,« skriver Aarhus Kommune i opslaget.