Fortsæt til indhold

Stand-up, fest og quiz: Ny bar slår dørene op i Aarhus

Med ambitionen om at tilbyde lidt af hvert, ser Bar For Sjov frem til at slå dørene op i Skolegade.

Aarhus
md

»En kæmpe drøm« beskriver Patrick Cassell det som, at han står over for at åbne sin egen bar, midt i Aarhus.

Bar For Sjov lyder det mundrette og dækkende navn på den nye bar. Konceptet kombinerer bar, stand-up, pub-quiz og foredrag, og første åbningsdag er fredag den 8. marts.

Det skriver Bar For Sjov i en pressemeddelelse.

På adressen Skolegade 26 er det Bar For Sjovs ambition at tilbyde aarhusianerne lidt af hvert. Og det bunder i ejeren, 29-årige Patrick Cassells egen fortid i restaurationsbranchen samt i improvisations-comedy.

»Jeg vil skabe et sted i Aarhus, hvor alle kan komme hen og føle sig tilpas og samtidig tilbyde comedy i forskellige former,« udtaler Patrick Cassell i pressemeddelelsen, og fortsætter:

»Det er en kæmpe drøm, der realiserer sig for mig med Bar For Sjov. Her får jeg lov at bruge min erfaring og dyrke min passion for det komiske ved at arrangere shows med Aarhus’ store talentmasse af stand-up’ere, improskuespillere – og også tilbyde noget andet end ’klassisk comedy’.«

Der er allerede arrangementer på tapetet. 14. marts lægger Niels Flensborg og Niels Nørkjær - to »garvede« komikere - vejen forbi, inden der er foredrag med en hjerneforsker om comedy og humors indvirkning på hjernen den 26. marts. 25. april er der live-stand-up med Bjørn Kjærgaard og Søren Ladefoged.

Ugeskemaet på Bar For Sjov vil tage udgangspunkt i, at der om onsdagen arrangeres pub-quiz, stand-up, impro og lignende om torsdagen mens fredag og lørdag er »reserveret til fest«.