Gentager succes: Genbrugsbutik i Aarhus fejrer "Blå Lørdag"
Sidste år vrimlede kunderne til Blå Kors Genbrug i Aarhus, da butikken for første gang holdt "Blå Lørdag". Den 27. april inviteres kunderne igen til en dag med 25 procents rabat på alt i butikken, konkurrencer og kaffe på kanden.
Hver gang kunderne køber tøj, bøger eller andre ting i Blå Kors’ genbrugsbutikker, er de med til at støtte udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Det er det budskab, som Blå Kors Genbrug på Paludan Müllers Vej i Aarhus Nord gerne vil fortælle kunderne, når de frivillige lørdag den 27. april klokken 10-14 slår dørene op til en festlig dag med 25 procent rabat på alle varer i butikken.
Det skriver Blå Kors i en pressemeddelelse.
Her kan kunderne også deltage i en konkurrence, hvor man skal gætte værdien af genbrugsvarer, og der vil være kaffe og lidt sødt til ganen i dagens anledning.
»Vi har kaffe på kanden og tid til en snak med kunderne. Det bliver en god dag,« siger Kirsten Marie Kragh, som er funktions- og områdeleder for butikken i Aarhus.
Tilbudsdagen hedder ”Blå Lørdag” og er nu en årlig tilbagevendende begivenhed i alle Blå Kors’ 54 genbrugsbutikker over hele landet. Sidste år var første gang, at ”Blå Lørdag” løb af stablen, og det var med stor succes, fortæller Anders Christensen, som er chef for Blå Kors Genbrug:
»Kunderne tog virkelig godt imod ”Blå Lørdag” og handlede genbrug for en god sag, så vi har valgt at gentage succesen,« siger han.
Formålet med ”Blå Lørdag” er at sætte fokus på, at det både gør en forskel for miljøet, men også en social forskel, når man handler genbrug. Alt overskuddet fra Blå Kors Genbrug går til blandt andet at hjælpe børn og unge, der vokser op i familier med alkohol- og stofmisbrug, hjemløse og familier i udsatte livssituationer.
»Vi kunne ikke gøre det uden vores kunder og uden vores frivillige, så ”Blå Lørdag” er en hyldest til dem og den forskel, de er med til at gøre for andre. Jeg håber, at rigtig mange har lyst til at komme forbi butikken i Aarhus og fejre dagen sammen med de frivillige, som glæder sig til en festlig dag,« siger Anders Christensen.