Drone over Dome: Se de vilde billeder
Rådmand kalder det et 'spektakulært tilskud'.
Toppen af kuplen på kunstværket ’The Dome a Skyspace by James Turrel’ er nu færdigstøbt.
»En milepæl i byggeprojektet, som vi har set frem til,« skriver Aarhus Kommune på sin Facebook-side AarhusGuiden.
I løbet af de kommende uger fjernes den store kran op gennem kuppelåbningen, og det indvendige arbejde kan påbegyndes både i ’The Dome’ og i det nye underjordiske galleri, som også er en del af The Next Level.
»Jeg er dybt begejstret og stolt over hvordan Domen ved Aros har rejst sig.. Dette spektakulære nye tilskud til vores bys kulturelle landskab vil utvivlsomt tiltrække besøgende fra nær og fjern og give et frisk pust til vores levende og alsidige kulturliv. The Next Level bliver et fantastisk vartegn for hele Aarhus,« siger Rabih Azad-Ahmad (RV), der er rådmand for Kultur og Borgerservice i Aarhus Kommune.
’
Et lyshav i en kuppel
The Dome a Skyspace bliver i Aarhus indrettet som en lang gang under jorden, der fører ud i kæmpekuplens lyshav. Halvkuglen bliver 15 meter høj, hvoraf de syv meter er under jorden. Derfra ser man se op gennem loftet, bliver badet i lys og får et kig ud i det uendelige.
Regnen vil falde i en cirkel, sne vil dale som hvidt krystal ned i rummet, og solens stråler kan man følge i en bane, der ændrer sig i løbet af dagen og hen over året.