Eks-museumsdirektør er skeptisk over for kostbart, nyt vikingemuseum: »Det er tvivlsomt med den placering«
Et nyt vikingemuseum midt i Aarhus skal tiltrække op mod 390.000 besøgende om året. Det tvivler seniorforsker og tidligere museumsdirektør dog på er muligt.
Det er et stort brød, Aarhus Kommune og Moesgaard Museum har slået op med visionen om et nyt vikingemuseum midt i Aarhus, klos op ad domkirken.
Projektet, der forventeligt beløber sig til over en halv milliard kroner, har fået mange skeptiske kommentarer med på vejen. Er der et behov? Er der penge til det? Hvorfor inddrage et åbent torv i midtbyen? Vil det nogensinde kunne skaffe de mange besøgende?
For at kunne blive lidt klogere på det sidste spørgsmål om estimatet over besøgstallet, har Din Avis Aarhus Onsdag taget fat i en ekspert, der har arbejdet i mange år med at tiltrække gæster til Aarhus.
Thomas Bloch Ravn var i 28 år direktør i Den Gamle By, et af Aarhus’ største trækplastre, når det kommer til attraktioner. For nyligt forlod han direktørstolen, og er nu tilknyttet Den Gamle By som seniorforsker.
Han slår fast, at han synes, at idéen om et nyt vikingemuseum i udgangspunktet er spændende, og at han kun ønsker det bedste for Aarhus.
Men i Thomas Bloch Ravns ører lyder et besøgstal på 390.000 om året meget højt. Han tvivler på, at det er realistisk at indfri den målsætning:
»Der er gået mode i vikinger. Men der er ikke noget, der tyder på, at det, at man viser ting fra vikingetiden i sig selv, er særligt attraktivt. Hvis man skal gøre det, skal det også være en stor og - var jeg lige ved at sige - underholdende oplevelse.«
I den engelske by York ligger et velrenommeret vikingemuseum ved navn JORVIK Viking Centre. Et museum, der ifølge Thomas Bloch Ravn skiller sig ud ved at give dets besøgende en meget utraditionel museumsoplevelse.
»Jeg har selv været på Jorvik. Der er lidt rutsjebane over det,« siger han.
På JORVIK Viking Centre tager man plads i en vogn, hvorefter man kører gennem en udstilling og møder rigtige mennesker, der formidler historien om vikingerne. Thomas Bloch Ravn kalder det en »levende oplevelse«.
»Og så er det både underholdende og informativt,« siger han.
Bedst besøgte vikingemuseum
Avisen har forsøgt at sammenligne de ventede besøgstal, med andre lignende tilbud, både i Danmark og udland. Og her vil det nye museum i Aarhus komme til at lægge sig i spidsen, hvis estimatet holder.
JORVIK Viking Centre i York har, ifølge en engelsk myndigheds hjemmeside, omkring 400.000 besøgende om året. Det har ikke været muligt at få oplyst tallet af museet selv.
I Slesvig, syd for grænsen, ligger Hedebymuseet, der også formidler vikingernes historie. Her havde man i 2023 180.000 gæster.
Af danske attraktioner, er det Kongernes Jelling og Vikingeskibsmuseet i Roskilde, der ligger højest med henholdsvis 218.000 og 179.000 gæster i 2023.
Det er da ifølge Thomas Bloch Ravn også sin sag at få tiltrukket gæster. Og det handler dels om fortælleform:
»Hvis man blot vil udstille fund i glasmontrer, tror jeg ikke, der kommer ret mange mennesker. Men hvis man laver en oplevelsestur som på Jorvik, vil der komme væsentligt flere.«
Og dels handler det om tilgængelighed:
»Det skal være let at komme til, og det er tvivlsomt med den placering. Vi har i Den Gamle By haft problemer med parkering i alle mine 28 år dér. Og Den Gamle By ligger trods alt i en mere tilgængelig del af Aarhus,« siger Thomas Bloch Ravn.
Den tidligere museumsdirektør kommer med en stærk appel om, at man som initiativtager til et museumsprojekt som det fremlagte, sørger for at få gjort sit hjemmearbejde.
»Hvis jeg var kommunen, ville jeg sige: Det er et spændende projekt, men vi har brug for nogle uafhængige analyser af, hvor mange gæster, man kan budgettere med,« siger Thomas Bloch Ravn.
Mange penge, mange mennesker
Ud over at besøgstallet er skudt meget højt, synes Thomas Bloch Ravn også, at et budget på mere end en halv milliard er rigtig mange penge.
Til Din Avis Aarhus Onsdag har Teknik og Miljø slået fast, at den primære finansiering skal komme fra eksterne bidragsydere. Noget, der også kan være sin sag at komme i mål med ifølge Thomas Bloch Ravn.
»Mig bekendt, er der kun to museer i Danmark, der er lykkedes i den størrelsesorden. Det ene er Moesgaard Museum, det andet er Den Gamle By. Det er et meget stort beløb,« siger han.
Besøgstal og budget kan man ikke skille ad. Det handler nemlig om, at man får den bæredygtige drift, man forudser. I modsat fald kan der komme en ubehagelig regning.
»Hvad forudsætter en fornuftig drift? 100.000 gæster? 200.000? Og hvis ikke de kommer, hvad gør man så, og hvem skal betale?« spørger Thomas Bloch Ravn.
Netop tallet 200.000 er ifølge seniorforskeren det optimistiske bud:
»Hvis man laver noget i stil med Jorvik, hvor fortælleformen, ikke indholdet, er afgørende, kan man måske hente 200.000 besøgende. Jeg tvivler på, at man når højere op end det.«