Fortsæt til indhold

I morgen skydes DHL Stafetten i gang: Sådan finder du en p-plads

I år koster det penge at parkere på Jydsk Væddeløbsbane i forbindelse med det store motionsløb.

Aarhus
ksa

Når 49.000 løbere over tre dage skal mødes i Mindeparken, bliver infrastrukturen udfordret.

Tirsdag 20. august bliver det første løb skudt i gang, og hvis man ikke kan komme til Mindeparken på cykel eller med kollektiv transport, som arrangørerne fra Aarhus Motion opfordrer til, henvises der til forskellige parkeringsmuligheder, hvor nogle koster penge:

Jydsk Væddeløbsbane: Indkørsel til Væddeløbsbanen skal ske via Holmevej-Carl Nielsens Vej, da rundkørslen ved slottet er spærret for trafik. Området åbner for parkering klokken 16, og bilerne skal forlade banen senest klokken 22.45. Parkering på væddeløbsbanen koster 30 kroner, og området er under opsyn af vagter.

Der er atter mulighed for at parkere på Jydsk Væddeløbsbane i forbindelse med DHL Stafetten. Arkivfoto: Mikkel Berg Pedersen

Derudover er der mulighed for parkering på p-pladserne ved Ceres Park samt skråparkering på Kongevejen (fra Chr. Filtenborg plads til rundkørslen ved Marselisborg Slot).

»Området omkring Mindeparken får med stor sandsynlighed besøg fra byens parkeringskontrol, og derfor anbefaler vi, at man benytter de anviste p-pladser. Biler, som holder ulovligt parkeret, kan blive fjernet af Østjyllands Politi uden varsel,« skriver Aarhus Motion i en pressemeddelelse.

Men Aarhus Motion opfordrer løbere og andre tilskuere at tage cyklen.

»Slip for trafikken og tag cyklen. Til DHL Stafetten er der cykelparkering ved Ceres Park, flagpladsen i Mindeparken og Tangkrogen,« skriver arrangøren.

Der er i øvrigt lukket for al kørsel i Mindeparken frem til lørdag den 24. august.

Henvendelser angående trafikken modtages på telefonnummer: 29 71 18 85.

Du kan få det fulde overblik over trafik og parkering til DHL Stafetten på aarhusmotion.dk

DHL Stafetten arrangeres 20., 21. og 22. august.