Fortsæt til indhold

Debat: Flere aarhusianere skal kunne eje deres egne boliger

Debat
Christian BuddePolitisk leder for Venstres byrådsgruppe, Aarhus og Rådmand for Sundhed og Omsorg
Gert BjerregaardGruppeformand for Venstres byrådsgruppe, Aarhus

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Gennem de seneste par år har mange borgere oplevet, at boligpriserne har været på himmelflugt. Det betyder, at der for rigtig mange er lange udsigter til at få chancen for at eje deres egen bolig. For Venstre er det vigtigt, at der også i fremtiden er mulighed for at realisere boligdrømmene for flere aarhusianere. Derfor skal problemet løses ved roden.

Til trods for at denne bekymring ikke er helt ny, har borgmester Jacob Bundsgaard ikke vist den store interesse eller vilje til at løfte opgaven. Det sås senest, da borgmesteren kun ville slå et slag for flere almene boliger.

Der mangler ambitioner, og der mangler respekt for borgernes ønsker. Det viser sig nemlig, at syv ud af 10 danskere har ønsket om at eje sin egen bolig. Mon ikke aarhusianerne har samme boligdrømme som danskerne generelt?

Derfor er det essentielt at turde sætte ind og ændre det nu. Derfor foreslår Venstre, at Aarhus som Danmarks næststørste kommune går forrest. I Venstre ønsker vi at sætte en ny retning, og vi ønsker en handlingsorienteret dialog med borgmesteren, der på sigt reelt sikrer flere ejerboliger. Det kan blandt andet ske i en tæt dialog med ejendomsbranchen, investorer, boligudvikler, bygherre og naturligvis planmyndighederne. I lighed med krav om 25 % almene boliger ved nye lokalplaner i nye boligområder vil Venstre foreslå, at der etableres en Aarhus-model for fremtidens lokalplaner, som indeholder en konkret rettesnor for andelen af ejerboliger.

Først og fremmest skal det være lettere at komme ind på boligmarkedet for førstegangskøbere. Derfor er vi også glade for at Jakob Ellemann Jensen (V) forslår at indføre en boligopsparingskonto, der tilbyder fradrag, når der spares op. Det er en bekymring for mange unge mennesker, at udsigten til at komme ind på boligmarkedet er utrolig lang. En håndsrækning, der giver en gulerod for at spare op til boligkøb, giver derfor et bonusincitament, til at lægge sig ekstra i selen for at få sparet op.

Derudover skal vi turde gøre op med den måde, vi har bygget boliger på de sidste mange år, og åbne op for, at der fremadrettet bygges flere ejerboliger. Hvis Aarhus skal være en by i balance, så skal der også være et større fokus på at gøre det attraktivt og opnåeligt, at købe ejerboliger. Det fokus, der i mange år ensidigt har været på at bygge almene boliger, skal justeres. Modet skal være til også at bygge ejerboliger – det er nemlig dét, som mange aarhusianere drømmer om.

Det er tonedøvt, når socialdemokraterne ikke lytter til, at den største del af danskerne ønsker at eje sin egen bolig. I Venstre siger vi klart, at vi skal sikre, at flere kan få boligdrømmen opfyldt – og det starter ved at have det politiske mod til at rykke.

Lokalavisen Aarhus har forelagt indlægget for borgmester Jacob Bundsgaard (S). Læs hans svar her.