Fortsæt til indhold

Byrådet tager toppen af de værste forringelser

Men væsentlige forringelser af busbetjeningen for kommunens borgere er uundgåeligt, skriver lokalpolitiker.

Debat
René Schneider, Rækkevej 4, 8370 HadstenByrådsmedlem for Det Konservative Folkeparti

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Regionens besparelser på den kollektive trafik får mærkbare konsekvenser for mange borgere, men Favrskov Byråd er parat til økonomisk at holde hånden under specielt de busruter, der har betydning for de uddannelsessøgende. Men desværre tillader den kommunale økonomi ikke at bevare alle ruter.

Favrskov skal være en god kommune at bo i. Også for de uddannelsessøgende. Det skylder vi vores borgere. Og kommunen skal fortsat være en attraktiv kommune at flytte til fra for eksempel Aarhus. Derfor skal vi værne om den kollektive trafik til vores uddannelsesinstitutioner som eksempelvis Favrskov Gymnasium og Håndværkerskolen i Hadsten.

Og når regionen ikke evner at leve op til deres forpligtelser på området, så må kommunen jo finde pengene til at gøre det.

Personligt er jeg forbitret over Region Midt, der gang på gang demonstrerer manglende evner til at løse de opgaver, de er sat i verden til at løse. Budgetoverskridelser, forsinkelser og manglende evner til byggestyring af supersygehuse synes at være blandt regionens spidskompetencer.

Konsekvensen for kommunerne i regionen er blandt andet nedskæringer og besparelser på den kollektive trafik uden for de største byer, navnlig Aarhus, hvor et håbløst og ukontrollabelt letbaneprojekt, der kun kan opretholde nogenlunde normal drift i magsvejr, får tilført alle de midler, man her har behov for.