Fortsæt til indhold

Ny erhvervspolitik - ikke så ringe endda

Debat
Thomas Cordtz,byrådsmedlem Det Konservative Folkeparti, næstformand i Økonomi- og erhvervsudvalget

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

I Det Konservative Folkeparti glæder vi os over den nye erhvervspolitik, der netop er sendt i høring. For vi har i mere end seks år aktivt arbejdet for, at kommunen, skulle have en ny samlende politik, der skulle favne alle ender af erhvervslivet - herunder detailhandel og turisme, som også trækker tråde ind i fritids- og kulturlivet. Det har og vil til hver en tid være en klar konservativ målsætning, at Skanderborg forbliver en af de absolut bedste kommuner i Danmark at etablere og drive virksomhed i.

Det har været et langt sejt træk at komme i mål. Allerede efter kommunalvalget i 2017 foreslog vi nedsættelsen af et såkaldt § 17.4-udvalg, der skulle arbejde med erhvervslivets vilkår med henblik på udarbejdelse af en ny erhvervspolitik. Det skete blandt andet i lyset af den deroute, vi har oplevet i en årrække i flere erhvervsundersøgelser, blandt andet DI’s. Dagsordenen om udarbejdelsen af en ny erhvervspolitik har vi stået på og forfulgt lige siden.

Vores kongstanke har hele tiden været en samlet politik for hele erhvervslivet med klare målsætninger for erhvervsindsatsen, og det får vi nu...

Vores kongstanke har hele tiden været en samlet politik for hele erhvervslivet med klare målsætninger for erhvervsindsatsen, og det får vi nu, idet den nye politik også indeholder en ny stærk 2-årlig erhvervsindsatsplan.

Og så lykkedes det, efter indspil fra den konservative gruppe at få tilføjet til politikken, at der skulle fokuseres på både på bedre fremkommelighed generelt samt at tiltrække flere grønne virksomheder og virksomheder, der kan bidrage til den grønne omstilling. En dagsorden som mange virksomheder har øverst på listen - i øvrigt sammen med spørgsmålet om at rekruttere den rette arbejdskraft.

Så ganske naturligt har omstilling og bæredygtighed fyldt meget i de samtaler og møder, der har været med erhvervslivet forud for udarbejdelsen af den ny politik. For det er nemlig oftest dem, der driver den dagsorden frem og sørger for udviklingen af morgendagens nye grønne løsninger.

Vi skylder stor tak til alle de repræsentanter for erhvervslivet, der har bidraget til udarbejdelsen af politikken, og glæder os over, at det i samarbejde med resten af byrådet er lykkedes at udarbejde en ny, stærk og frem for alt samlende erhvervspolitik, der også har ambitiøse grønne målsætninger og strategispor.

Som en god jyde, kunne man næsten få lyst til jublende at udbryde: “Det er ikke så ringe endda.”