Vi vil ikke danse efter politikernes pibe
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.
Nu har alle vi selvtrænere samt interesseorganisationer givet udtryk for at vi ønsker selvtræning i kommunalt regi fortsat udover 31.12. 2023, og på opfordring givet vore argumenter herfor.
Hvad har vi hørt fra Voksen og Plejeudvalget (VPU) samt deres medløbere? intet konkret, men at ”intet er gratis”, ”der skal anvendes varme hænder i form af fysioterapeuter, og det går fra den tid de ellers skulle anvende til pleje af ældre”, ”selvtrænerne kan melde sig ind i en idrætsforening eller kondicenter” samt lignende postulater, der ikke er hold i.
I protest mod den besynderlige forretningsgang, hvor man blot fra politisk side opsiger aftalen uden relevante begrundelser, og vil skabe et hul i selvtræningen på mindst tre måneder, ønsker vi ikke fremover at danse efter jeres pibe.
Lad nu være med at regne de fiktive ”varme hænder” med i omkostningerne, da de jo kun var opfundet for at legitimere lukning af selvtræningen
Vi er cirka 400 skatteydere, der kæmper for selvtræning og vil ikke finde os i at en mindre gruppe, godt nok et flertal i kommunalbestyrelsen, uden nogen form for dokumentation, fratager os den mulighed. Jeg forventer, at der er flertal for, at vi fortsætter efter nytår med at komme og anvende de lokaliteter og træningsredskaber, vi hidtil har brugt, indtil der fra VPU i Grenaa Bladet fremlægges budgetter, alene for selvtræning og godkendt af revisor, der viser, at selvtrænerne er en omkostning for kommunen.
Vi forventer ikke at møde en låst dør til træningslokalerne, da vi ikke kan forestille os at man fra kommunal side vil fratage os muligheden for at holde os i form, så vi sparer kommunen for udgifter til pleje og omsorg, og en tre måneders pause vil gøre stor skade på evnen til at selvtræne, og måske få nogle af udøverne til helt at stoppe med deraf følgende omkostninger for kommunen.
Vi betaler naturligvis den pris pr. måned, vi hidtil har gjort, i kan bare sende opkrævningen på sædvanlig vis. Kan I ikke nå det for den første måned, er det bare ærgerligt, men I kan kun takke jer selv for det med den kluntede og bedrevidende attitude, I har vist.
Fremlægger I et revideret budget for selvtræningen, der viser, at selvtræning koster kommunen penge, stopper vi naturligvis med mindre meromkostningen er så lille, at en mindre justering af månedsprisen kan bringe budgettet i balance, altså 0 omkostning for kommunen.
Husk ved budgetteringen at udarbejde to budgetter, et uden selvtrænerne med de besparelser I regner med at få, fratrukket de omkostninger, man må forudse ved det større antal ældre kommunen skal tage sig af på plejeområdet. Og et budget med selvtrænere og de omkostninger og besparelser, der vil være ved at videreføre ordningen som den er i dag. En ting er svær at budgettere og det er den livskvalitet selvtrænerne føler ved fællesskabet og det at kunne klare sig selv og ikke ligge kommunen til last, før det er absolut nødvendigt.
Lad nu være med at regne de fiktive ”varme hænder” med i omkostningerne, da de jo kun var opfundet for at legitimere lukning af selvtræningen, og jeg skal med største fornøjelse pille jeres budgetter fra hinanden hvis I forsøger at indregne imaginære indtægter/udgifter.
I har ved jeres handlinger og ageren overfor selvtrænerne, ved at stille krav om argumenter for at fortsætte som hidtil, uden selv at komme med nogen form for dokumentation for jeres påstande, udvist en sådan grad af magtfuldkommenhed så I er helt oppe på siden af Mette Frederiksen og Anders Kühnau.
I ønskes en glædelig jul og et godt nytår og god arbejdslyst med udarbejdelse af de ønskede budgetter.