Fortsæt til indhold

Lyset bliver grønt i Favrskov

Debat
Morten BangByrådsmedlem, uden for partierne

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Favrskov Byråd har truffet en fremtidssikret og ansvarsfuld beslutning ved at godkende en anlægsbevilling på to millioner kroner til renovering af vores gadebelysning i 2024. Denne beslutning er et tiltag for at sikre vores bidrag til at skabe en mere bæredygtig drift af vores gadebelysning.

Der er cirka 14.000 gadelamper i Favrskov, hvor langt de fleste er skiftet til LED. Ved at opgradere til LED-lyskilder på de resterende 3.900 lamper har vi taget et vigtigt skridt mod at reducere vores energiforbrug og nedbringe vores CO2-udledning. LED-teknologien er ikke alene mere energieffektiv, men sikrer også en betydelig reducering af vores driftsomkostninger, hvilket sparer kommunen for 180.000 kroner årligt fra 2025. Dette er penge, der kan prioriteres til andre bæredygtige projekter i kommunen.

Denne investering går hånd i hånd med vores ambition om at bidrage til den grønne omstilling. Med implementeringen af den nye 3-trins dæmpning, tilpasser vi belysningen effektivt til forskellige tidspunkter på døgnet, hvilket forbedrer energieffektiviteten yderligere, uden at det går ud over sikkerheden i vores gader og på vores veje. Det er et klart eksempel på, hvordan moderne teknologi kan hjælpe os med at opnå både økonomiske og miljømæssige gevinster.

Med denne beslutning tager vi i Favrskov Kommune aktiv del i den grønne omstilling. Det er endnu et bidrag til at bekæmpe klimaforandringer og fremme bæredygtighed. Det er beslutninger som denne, der er med til at forme fremtiden og viser vores børn og børnebørn, at vi tager ansvar for deres fremtid.

Sammen skaber vi en lysere, grønnere og mere sikker fremtid for alle.