Skal Hørning miste sin svømmesal, fordi kommunen skal spare?
Konservativ og socialdemokrat er enige om, at man skal støtte de lokale centerbyer i kommunen.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.
Inden for de kommende uger skal vi fastlægge budgettet for Skanderborg Kommune, og som de fleste måske er opmærksomme på, så er det sparetider i kommunen. Årligt skal der lægges 185 millioner kroner til side, så vi har økonomi til at realisere fremtidige anlægsprojekter i vores skønne kommune.
Det presser likviditeten i kommunekassen – men det er midlertidigt. Hen mod 2030 vil der igen komme penge i kassen, så at sige.
Styrk de lokale centerbyer – lad os finde en god løsning, der udvikler hele kommunen.
Og opfordringen herfra er, at vi ikke skal løse midlertidige økonomiske udfordringer ved at gennemføre alvorlige, permanente forandringer i vores kommune. Og det vil det i den grad være at lukke svømmesalen i Hørning, som det har været drøftet i forbindelse med, at Bakkeskole-grunden skal sælges.
Hvad skal en by som Hørning kunne tilbyde sine borgere?
Hørning er en vigtig centerby i Skanderborg Kommune med mange aktive borgere. Og i årene, der kommer, forventes kun flere at flytte hertil. Derfor bør det også være naturligt, at byen fortsat har adgang til lokale tilbud, som binder mennesker sammen på tværs af alder – også ud over vores fantastiske idrætscenter, der dagligt giver sved på panden og smil på læben hos en stor del af byens borgere.
For os handler sagen ikke kun om et bassin og nogle mursten. Den handler om, hvilken kommune vi ønsker at være. Skal stadig flere aktiviteter samles i Skanderborg, eller vil vi også i centerbyerne sikre en bred vifte af tilbud og attraktive lokalsamfund?
Samtidig er der et helt centralt spørgsmål: Har Skanderborg Kommune overhovedet svømmefaciliteter nok? Der er lavet flere undersøgelser, som peger på det modsatte.
Og det understøttes af den virkelighed, som Hørning Svømmeklub med sine mere end 700 medlemmer møder. Der er flere udsolgte hold med ventelister.
De lokale skoler benytter naturligvis også svømmesalen til skolesvømning, og om eftermiddagen og aftenen er det svømmeklubbens velbesøgte hold, der har glæde af det mangeårige, lokale svømmetilbud. Det er svært at se, hvordan alle disse aktiviteter bare skal flyttes til Skanderborg.
Og selv hvis der på papiret kunne findes nogle tider, er afstanden ikke ligegyldig. Vi ved af erfaring, at når aktiviteter flyttes længere væk fra borgernes hverdag, er der nogle, der falder fra. Det gælder børn, unge og ældre, hvor transport og logistik hurtigt bliver en barriere.
Styrk de lokale centerbyer – lad os finde en god løsning, der udvikler hele kommunen.
En anden by i vækst er Galten, og her har lokale ildsjæle længe kæmpet for at skabe et lokalt svømmetilbud. Kommunen har afsat 50 millioner kroner til ét eller flere idrætstilbud i Galten, hvor en svømmehal kunne være en af mulighederne – det er vi på ingen måde imod. Tværtimod.
Lad os finde løsninger, der både tager ansvar for kommunens økonomi og styrker de lokale fællesskaber – i Hørning, i Galten og i resten af Skanderborg Kommune.