Fortsæt til indhold

Akuthjælpen skal være tryg – også på Djursland

Region Midtjylland har afsat fem millioner kroner til at følge op på en analyse af akutberedskabet, hvilket skal sikre mere ensartede responstider for alle borgere, uanset hvor de bor. Det skal modvirke geografiske forskelle, der i dag kan betyde længere ventetid på ambulancen for nogle.

Debat
Jakob Søgaard ClausenMedlem af regionsrådet i Midtjylland og formand for Sundhedsråd Kronjylland for Danmarksdemokraterne og byrådsmedlem i Aarhus

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Når man ringer 1-1-2 med alvorlig sygdom eller skade, skal man kunne have tillid til, at hjælpen kommer hurtigt. Uanset om man bor tæt på et stort hospital eller på Djursland, hvor afstandene ofte er længere.

Derfor er jeg glad for, at vi med den budgetaftale, som Regionsrådet nu har vedtaget, styrker fokus på det præhospitale område. Danmarksdemokraterne har arbejdet for, at akutberedskabet og responstiderne blev prioriteret, og i budgetaftalen er der nu afsat en pulje på 5 mio. kr. til at følge op på den igangværende gennemgang af området.

Som formand for Sundhedsråd Kronjylland er det et område, jeg er særligt optaget af. For borgerne på blandt andet Djursland er det helt afgørende, at trygheden også er til stede, når der er længere til de store hospitaler, og man har akut brug for hjælp.

Region Midtjylland har samlet set pæne responstider, men vi kan også se, at borgere i nogle dele af regionen må vente væsentligt længere på ambulancen end andre. Det har jeg tidligere rejst politisk, fordi jeg mener, at vi skal være langt mere opmærksomme på de geografiske forskelle.

Derfor er det også positivt, at der nu er sat gang i en samlet analyse af akutberedskabet, herunder læge- og paramedicinerberedskaber, behov, responstider og anvendelsen af ressourcerne.

Og vigtigst: Vi nøjes ikke med endnu en analyse.

Med budgetaftalen har vi afsat 5 mio. kr., som kan bruges til at følge op på resultaterne og styrke det præhospitale område. For Danmarksdemokraterne har det været vigtigt, at der også følger penge med, så vi har mulighed for at handle, når kortlægningen viser, hvor behovet er størst.

Vores mål er klart: Vi skal have et akutberedskab, hvor borgerne kan føle sig trygge i hele Region Midtjylland - også på Djursland. Når minutter kan være afgørende, skal ens postnummer ikke være afgørende for, hvor hurtigt hjælpen når frem.

Se video:
Jakob Søgaard Clausen. Arkivfoto