Klar sejr i årets scooterræs: Felix kørte offroad og direkte i front
Årets udgave af Scooterræset var historisk langt. Det krævede sit af dagplejebørnenes benmuskler.
En scooterbande samledes fredag 28. juni i Østergade i Hammel. Banden var kommet for at køre ræs.
Man kunne jo umiddelbart tro, at man skulle være en smule nervøs – især taget i betragtning, at nogle af deltagerne bar rygmærker – men de virkede nu fredelige nok.
Der blev da heller ikke brændt hverken benzin, diesel eller elektricitet af. Nej, de her scootere kørte på ren, rå muskelkraft – to-tre-åriges ben-mullere.
»5-4-3-2-1-KØR!«
Løbet blev sat i gang.
Der er tale om et historisk langt scooterræs i år. Vel omtrent dobbelt så langt som det traditionen tro har været. Så de førnævnte benmuskler skulle altså virkelig levere.
I front lagde sig fra begyndelsen en flok piger. Øjnene var rettet mod målstregen. Men hvad var nu det? På hjul lå to et halvt-årige Felix Gerning Fræer. Pludselig satte han speed på og lavede et frækt træk med at køre offroad og ind på banen igen. Nu var han pludselig alene i front. Helt alene i front.
Til lyden af hujen og klappen kørte Felix over målstregen som en klar vinder af Scooterræset 2024.
Artiklen fortsætter efter videoen.
Vinder træner hver dag
Scooterræset er en årlig tilbagevendende begivenhed, som altid finder sted fredagen før skolernes sommerferie.
Til ræset møder alle Hammels dagplejere op og medbringer børn og scootere.
Handelsstandsforeningen sørger for lidt vådt og tørt samt medaljer og diplomer til alle deltagende børn.
Det var dagplejer Helene Frederiksmose, som havde årets vinder på sit hold. Det er første gang det sker.
»Jeg havde da håbet på at kunne tage sejren med hjem – nu var det jo tæt på sidste år,« fortalte hun ved målstregen.
Så er det vel sådan, det skal være fremover?
»Selvfølgelig. Fra efteråret skal jeg passe Felix’ lillebror – der er høje forventninger,« sagde dagplejeren med et glimt i øjet.
Hun forklarede, at hendes hold faktisk træner op til scooterræset hver eneste dag.
Den »pavestolte mor« til årets vinder var også til stede ved målstregen. »Pavestolt« kaldte Line Fræer sig selv.
Felix laver lige en lille detalje med at køre offroad. Hvad tænker du om det?
»Jamen det er typisk ham.«
Har Felix også trænet op til ræset derhjemme?
»Ork ja. At køre scooter er nummer et hos ham.«
Så du er ikke overrasket over, at han hiver sejren i land i dag?
»Overhovedet ikke.«
Og dagens vinder selv? Ja, han er ganske fåmælt og tager det hele med ophøjet ro.