Mand fundet død i tog
Død mand fundet i tog iført hospitalstrøje.
En række passagerer fandt tidlig lørdag morgen en livløs mand i et S-tog på vej fra København mod Hillerød.
Passagererne forsøgte at give ham livreddende førstehjælp, men kunne ikke redde manden.
Manden var angiveligt helt blå i hovedet, da han blev fundet. Passagererne slog alarm og kontaktede politiet omkring klokken 06.30.
S-toget standsede ved Bernstorffsvej Station, hvor politi og ambulancer stod klar. Manden blev kort tid efter erklæret død.
Iført hospitalstrøje
S-toget blev efterfølgende taget ud af drift, og passagererne blev bedt om at forlade toget, mens politiet talte med anmelderne og efterforskede sagen.
Vagtchef ved Nordsjællands Politi, David Borchersen, oplyser til Lokalavisen, at den døde mand var iført en hospitalstrøje.
»Der er ikke noget, der tyder på en forbrydelse. Vi ved endnu ikke ret meget, men vi er nu i gang med at løbe nogle løse ender op, siger vagtchefen til Lokalavisen.
Det er endnu uvist om, og eventuelt hvor, manden var indlagt.
Manden blev 41 år. Hans pårørende er underrettet.