Massivt til stede ved gymnasium – politiet undersøger »hændelse«: Betjente bevæbnet med automatvåben
Opdateret kl. 18.25 ... Kort efter kl. 18 meddelte Københavns Vestegns Politi på Twitter, at politikredsen havde modtaget en melding om et »mistænkeligt forhold« med et muligt skydevåben. Og derfor sendt man et større antal patruljer til stedet. »Det er nu afklaret, der var tale om en såkaldt splatterpistol og altså ikke et rigtigt skydevåben,« skriver Københavns Vestegns Politi.
Københavns Vestegns Politi er tirsdag eftermiddag mødt talstærkt op ved Sydkystens Gymnasium i Ishøj i forbindelse med »en hændelse« som lige nu efterforskes intensivt.
Det skriver politikredsen på Twitter.
Københavns Vestegns Politi modtog anmeldelsen kl. 15.30.
Det er dog yderst sparsomt med detaljer i forbindelse med den opsigtsvækkende aktion. Og politiet ønsker foreløbigt ikke at oplyse nærmere omkring sagen.
Billeder fra stedet viser dog at politiet er massivt til stede i området omkring gymnasiet.
Flere betjente bærer automatvåben og en drone er desuden blevet sendt i luften.
Ifølge B.T. har betjentene på stedet spærret alle indgange til Sydkystens Gymnasium.
Lokalavisen følger sagen …