Fortsæt til indhold

Efterlyste »frisk og mobil« 88-årig: Nu er kvinden fundet død

Syd- og Sønderjyllands Politi efterlyste mandag en 88-årig kvinde, der ifølge familien var »frisk og mobil«, og som ikke var set siden formiddag, hvor hun cyklede hjemmefra. Nu er hun fundet død.

Krimi
sbl

Mandag eftermiddag udsendte Syd- og Sønderjyllands Politi en efterlysning af en 88-årig kvinde fra Ansager-området, da hun ikke var set, siden hun forlod sin bopæl samme formiddag på en cykeltur.

Over for Ekstra Bladet forklarer Syd- og Sønderjyllands Politi, at det er kvindens familie, der mandag eftermiddag anmelder forsvindingen, da hun ikke er kommet hjem igen. Familien beskrev den 88-årige som »frisk og mobil«.

Samme aften kunne politikredsen så dele en trist nyhed. Den 88-årige kvinde var blevet fundet - men var afgået ved døden. Familie og de pårørende er blevet underrettet, melder politiet yderligere på Twitter.