Politiet efterlyser billeder og videoer fra brand
Politiet håber på borgernes hjælp i brand-sagen.
Lørdag eftermiddag udbrød der brand i en etageejendom på Storegade 31 i Nordborg. Kort tid efter opstod der endnu en brand - denne gang i nummer 27.
Nu opfordrer politiet personer, der ligger ind med video fra stedet om at henvende sig.
Det skriver Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse.
»Mange borgere var forsamlet og flere optog film og tog billeder af brandene i Storegade. Vi er interesserede i alle billeder og alle film fra brandstedet. Materialet vil indgå i efterforskningen og hjælpe os til at opklare sagen,« siger vicepolitiinspektør Kent Brynildsen fra Syd- og Sønderjyllands Politis afdeling Central Efterforskning.
To anholdt
Politiet anholdt lørdag to personer, der siden er blevet fremstillet i grundlovsforhør og varetægtsfængslet i fire uger.
Det er altså i den videre efterforskning af brandene, politiet har brug for billeder og videoer fra stedet.
En brandmand kom lettere til skade under slukningsarbejdet, mens en beboer blev indlagt til observation for røgforgiftning.