Mistænkte efterlyst: Bryder ind i folks hjem
Nordsjællands Politi efterlyser to mistænkte indbrudstyve.
I forbindelse med efterforskningen af en række indbrud, så jagter Nordsjællands Politi i øjeblikket to mænd, som man mistænker kan stå bag.
Her har politiet udsendt en efterlysning på to lithauiske mænd.
Det kan ikke afvises, at de to mænd arbejder sammen. Indtil videre er der dog ikke noget i politiets efterforskning, som tyder på dette. Har man set en eller begge mænd, bedes man kontakte politiet på telefon 114.
Den ene mand, man jagter, er en 34-årig lithauisk mand, 177 cm høj, spinkel af bygning med måne. Han mistænkes for at have begået en række indbrud i Værløse i juli måned.
Den anden mand, som politiet leder efter, er en 28-årig lithauisk mand, 182 cm høj, almindelig til muskuløs af bygning. Han har et stort ar i højre side af ansigtet og en modermærke på venstre side af halsen. Han mistænkes for at have begået flere indbrud i Værløse og Gentofte i august sidste år samt i juli måned i år.