Flugtfange efterlyst - »Tag ikke kontakt«: Meldte sig selv
Han stak af torsdag formiddag.
Opdatering: Efterlysningen er afblæst. »Den undvegne fange, vi efterlyste i går (fredag, red.), har meldt sig selv og er nu i politiets varetægt,« skriver Midt- og Vestjyllands Politi på Twitter kl. 15.53 lørdag. Her takker man for hjælpen med at finde den efterlyste mand. Da manden nu er fundet, har vi slettet navn og billede fra artiklen.
Midt og Vestjyllands politi efterlyser (navn) som er undveget fra Søndersøparken, der er en lukket institution, i Viborg torsdag den 17. november 2022. »«
Han flygtede torsdag formiddag.
Midt- og Vestjyllands Politi har siden arbejdet på at finde (navn) ud fra de oplysninger, de har til deres rådighed, men uden held. Derfor offentliggør Midt- og Vestjyllands Politi nu billeder og navn på den efterlyste.
Han er farlig
(Navn) betegnes som farlig og Midt- og Vestjyllands Politi opfordrer til, at man kontakter politiet på telefon 114, hvis man ser (navn) eller ved, hvor han befinder sig.
(Navn) beskrives som mand, 174 centimeter høj og almindelig af bygning. Han er tatoveret i ansigtet og på halsen.
Da han flygtede var han iført en mørk Moncler jakke, løstsiddende bukser og hvide Nike-sko.