Cykel efterlyses efter skuddrab på ung mand
En 23-årig mand blev skudt og dræbt.
En 23-årig mand blev 26. oktober skudt og dræbt på Christiania i København.
I den forbindelse udsender Københavns Politi nu en efterlysning af en el-cykel, skriver politikredsen i en pressemeddelelse.
Gerningsmanden flygtede ifølge politiet fra stedet på en sort el-cykel, som efter alt at dømme var af mærket ’Hercules’.
Mere specifikt drejer det sig om en damemodel med centerplaceret motor og batteri under baggagebæreren og sølvfarvede skærme foran og bagpå.
Det kan ikke udelukkes, at cyklen er stjålet til lejligheden, skriver politiet.
»Vi vil gerne i kontakt med alle, der har fået stjålet sådan en cykel i tiden op til drabet. Vi vil også meget gerne i kontakt med dem, der på anden vis kender noget til denne cykel eller har set sådan en være efterladt et sted i Hovedstadsområdet,« siger politikommissær fra Afdelingen for organiseret kriminalitet i Københavns Politi, Rasmus Nielsen.
I forbindelse med efterlysning råder politiet til - hvis man finder den - ikke at røre den, men straks tilkalde politiet på telefonnummer 114.
Gik målrettet
Den dræbte blev ramt af flere skud - ifølge politiet gik gerningsmanden målrettet efter den 23-årige, der blev skudt på klos hold på Pusher Street omkring klokken 17.46.
Den mistænkte gerningsmand stak herefter af.
Allerede natten til torsdag blev en 29-årig mand anholdt på en adresse på Amager.
Både den dræbte og den anholdte er en del af det kriminelle miljø i København.