Mads fik seks års fængsel for pædofili: "Jeg forstår ikke, hvorfor vi skal straffes hårdere end andre!"
For to år siden blev Mads idømt seks års fængsel for voldtægt og forsøg på voldtægt gennem flere måneder mod sin mindreårige steddatter
Mads nægtede sig skyldig. Men både By- og Landsretten så det anderledes. Seks års fængsel. Det var et hårdt slag for Mads, der mistede alt fra den ene dag til den anden. Mads vil gerne vende tilbage til det liv, han havde før, men ifølge ham er det svært at få uledsaget udgang, blive flyttet til et åbent fængsel eller søge om prøveløsladelse. Mads mener, det skyldes, at han er dømt for pædofili.
"Jeg forstår ikke, hvorfor vi skal straffes hårdere end andre."
Mads optræder anonymt i artiklen hos B.T., men derfor vil han stadig stå frem med problemstillingen, som han mener rammer pædofilidømte.
"Som indsat får du hele tiden at vide, at det er meningen, du skal forberede dig på at komme tilbage til det liv, du havde før, men det er min oplevelse, at man gør alt for at forhindre det i en sag som min. Jeg kan ikke få fælles forældremyndighed, så jeg kan se min datter, før jeg sidder i et åbent fængsel, og det er faktisk det sværeste. Jeg savner hende enormt meget. Både hende og hendes søster, men jeg må ikke se dem," siger han til avisen.