Rumænere så stort på danske regler: 255.000 kroner - værsgo´at betale!
Tungvognscenter Øst har udstedt en samlet bøde på 255.000 kroner til to rumænske chauffører og deres vognmandsfirma.
En rumænsk lastvogn blev i sidste uge bragt til standsning ved Tappernøje, og hurtigt blev det klart for politiet, at der var flere ting, som ikke var i orden omkring varetransporten.
For det første var der ikke betalt vejbenyttelsesafgift på lastbilen, som blev ført af to chauffører - en 22-årig kvinde og en 32-årig mand fra Rumænien. Politiet kunne samtidig se på køre- og hviletiderne, at der under kørsel flere gange var kørt uden førerkort, hvilket chaufførerne erkendte.
"Vi anser det som meget alvorligt, når man ikke benytter førerkort og ikke overholder hviletidsreglerne. Ethvert forsøg på at omgå reglerne kan få konsekvenser for sikkerheden på vejene, og politiet ser med stor alvor på disse overtrædelser," siger politikommissær Henrik Fobian fra Tungvognscenter Øst ved Midt- og Vestsjællands Politi.
Ved beregning af køre- og hviletiderne blev der fundet adskillige overtrædelser, og hviletiden for chaufførerne havde været helt nede på 4 timer og 50 minutter mod de påkrævede 9 timers hvil ved flermandsbetjening, oplyser politiet.
Det betød, at den ene chauffør måtte bøde 64.500 kroner samt en ubetinget frakendelse af førerretten til tunge køretøjer i Danmark i seks måneder. Den anden chauffør måtte betale 19.000 kroner samt se sin førerret betinget frakendt for kørsel med tunge køretøjer i Danmark i tre år.
Virksomheden måtte oveni betale 171.500 kroner i bøde for chaufførenes overtrædelser af køre- og hviletid, takograf, og to dages manglende betaling af vejbenyttelsesafgift.
"Den samlede bøde på 255.000 kroner viser, at myndighederne tager disse sager alvorligt. Vi vil ikke finde os i, at sikkerheden på de danske veje bliver sat over styr, når chauffører og virksomheder overtræder regler," siger Henrik Fobian.
Den samlede bøde blev allerede betalt dagen efter.
Ved nærmere undersøgelse kunne politiet desuden konstatere, at samme chauffører var blevet standset i et andet europæisk land for et par måneder siden, hvor de måtte betale i omegnen af 7.000 euro for lignende overtrædelser, oplyser Midt- og Vestsjællands Politi.
jn