Skovsvin forpester livet i Hellerup
Klummeskribenten hader, at når folk smider affald på gader og stræder - og det gælder ikke kun de unge
Pizzabakker, coladåser og madpapir i naturen får Suzanne Bjerrehuus til at se rødt. Derfor er hun indædt modstander af, at der bliver sat flere bænke op langs Øresunds kyst i Hellerup, for det vil - ifølge Suzanne Bjerrehuus lokke flere superegoistiske skovsvin til overklasseforstaden.
"Herude i Hellerup lever vi i evig rædsel for, at der skal opstilles bænke for enden af endnu flere sundveje. Ikke fordi vi ikke under folk at sidde på bænkene og kigge ud over det smukke Øresund og glæde sig over fuglelivet, de store færger og sejlbådene," skriver hun i sin klumme i Ekstra Bladet .
"Men med bænke følger hober af Danmarks nye nationaldyr: Skovsvinet. Efterladte pizzabakker, tomme flasker, isbægre og cigaretskod vidner om folk, som ingen omsorg har for at efterlade stedet pænt og rent," raser hun.
"Man ser det alle steder, den der manglende respekt for det samfund, man er vokset op i. Der er ingen omsorg kun 'mig selv' og måske lige den nærmeste omgangskreds. Nede ved Gentofte Sø ligner den store græsplæne foran gymnasiet altid et væltet lokum. Der flyder med coladåser og fastfoodaffald til trods for, at der overalt er opstillet skraldespande," skriver Suzanne Bjerrehuus og fortsætter:
"En demonstration i kynisme og egoisme, en generations besked til omverdenen: Vi er pisseligeglade med andre mennesker. Der er noget galt, når hverken samfund, forældre eller skole stiller krav til vores almene dannelse," fnyser hun og harcelerer samtidig mod en voksen mand, der på Strandvejen åbnede døren til sin rigmandsbil for at smide en kaffekop ud på vejen. For det er ikke kun unge, der står bag svineriet.
"Den mand burde iklædes kedeldragt og tvinges til i fuld offentlighed at samle affald op på gader og veje."