Fortsæt til indhold

Bil jagtet gennem Jylland med over 200 km/t.: Nu efterlyser politiet vidner

Krimi
Arkiv

Det udviklede sig dramatisk, da en politipatrulje tirsdag aften klokken 18.25 ville standse en bil, som kørte nær Vojens.

Billisten nægtede at standse og kørte i stedet fra patruljen, som indledte en jagt på bilen ned gennem Sønderjylland, skriver TV Syd.

I den dramatiske biljagt, som inkluderede flere farlige overhalinger af andre bilister indenom, nåede farten op over 200 km/t., og det lykkedes først at få stoppet bilisten, da han var nået fire kilometer ind i Tyskland. Det lykkedes ved hjælp af en sømmåtte, skriver TV Syd.

Årsagen til flugtbilistens manglende lyst til at tale med politiet var, at han var udeblevet blev afsoning af en fængselsstraf, han har modtaget.

Syd- og Sønderjyllands Politi anmoder bilister, som overværede biljagten på motorvejen, om at ringe på telefon 1-1-4 med deres observationer. Det skal hjælpe politiet med at dokumentere bilistens vanvidskørsel.

jn