Ung mor likvideret: Far flygtede fra morderne med baby i armene - og snublede
Nye detaljer om mordet på en ung kvinde i Malmø
Manden til den unge kvinde og mor, som blev dræbt i Malmø i mandags, blev i første omgang jagtet af morderne. I armene havde den flygtende mand sin baby - indtil han snublede. Det skriver den svenske avis Kvallposten ifølge B.T.
Det svenske medie har talt med flere personer, som overværede drabet på den unge mor.
Vidnerne fortæller, at faderen til barnet trådte ud af en port på Sergels Vej i Malmø, da han opdagede to mænd stå på fortovet i nærheden. Han reagerede straks og begyndte at løbe fra stedet, mens han havde sin to måneder gamle baby i armene.
Ifølge vidnerne løb mændene efter manden, mens de affyrede mindst tre skud mod ham.
På et tidspunkt snublede manden og tabte sin lille baby. Manden kom ifølge Kvällposten hurtigt på benene igen og løb videre uden sit barn - som moderen efterfølgende løb hen og tog op i sin favn.
Få sekunder senere fangede mændene den unge kvinde, skød og dræbte hende - mens hun havde sin baby i armene.
Kvällposten har været i kontakt med politiet i Malmø og forelagt dem de vidnesbyrdene, men politiet ønsker ikke at kommentere hverken antallet af gerningsmænd eller mulige scenarier.
Politiet i Malmø jagter fortsat mindst to gerningsmænd, der menes at stå bag det brutale drab på en kvinde i 30'erne. En 19-årig mand er allerede anholdt.