Fatma Øktem truet: "Lover at smadre dit hoved med sten"
41-årig kvinde frifundet for anklager om grove trusler mod den østjyske politiker Fatma Øktem
Retten i Aarhus har ikke fundet det bevist, at en 41-årig kvinde skulle have sendt flere meget grove og truende beskeder via Messenger til den aarhusianske folketingspolitiker Fatma Øktem (V), der er opstillet i Skanderborg. Det skriver Ritzau ifølge JP Aarhus.
Kvinden var tiltalt for blandt andet at have skrevet "Lover at smadre dit hoved med sten", og "Jeg vil sådan bore i dit hoved, at du ikke kan stå op igen, fra hvor du ligger."
Fatma Øktem har i retten forklaret, at hun ofte modtager hadefulde og truende beskeder, som hun normalt sletter, men disse blev grovere og grovere, og da der blev lagt blomster foran politikerens dør, gik hun til politiet.
Den 41-årige kvinde har sendt nogle beskeder fra sin Facebook-profil til Fatma Øktem, men de meget truende beskeder er sendt fra anonyme profiler. Anklageren mener, at de anonyme beskeder ligeledes kommer fra samme kvinde, men det har retten altså ikke fundet bevist.
Kvinden har ligesom Fatma Øktem tyrkisk baggrund, og de har gået til modersmålsundervisning på den samme skole i Aarhus, skriver Ritzau ifølge JP Aarhus. Hun vidste godt, hvem politikeren var, men erindrer ikke at have skrevet truende beskeder.
"Jeg husker det ikke. Jeg var meget syg og under udredning for en psykose," har hun forklaret.
jr