Fortsæt til indhold

Lea kom 4-årig til undsætning efter fald fra flere etager: "Vi gjorde, hvad vi kunne - jeg har haft svært ved at sove"

For Lea Asmussen blev en helt almindelig arbejdsdag til et sandt mareridt, da hun oplevede en 4-årig drengs fald fra en rulletrappe.

Krimi
Arkiv

Lea Asmussen lavede kaffe i The Spot Café i shoppingcenteret Borgen Shopping i Sønderborg lørdag eftermiddag. Som hun havde fjort så mange gange før. Men dagen udviklede sig hurtigt til et sandt mareridt, da en mand pludselig kom løbende.

Det skriver TV SYD.

"Det var ret skræmmende. Jeg havde en kunde, der kom løbende og sagde, at en dreng var faldet ned," fortæller Lea Asmussen til TV SYD.

Sammen med kunden løb Lea Asmussen hen til drengen. Han havde lænet sig ud ind over kanten på rulletrappen, så han var blevet trukket med op på armlænet. Her faldt den lille dreng to etager ned.

"Vi hentede en hjertestarter og en førstehjælpskasse og løb ned og gjorde det, vi kunne. Jeg har haft svært ved at sove og ondt i maven siden. Vi er heldigvis gode til at snakke om det her i caféen, så det var rart at komme ud med det i stedet for at rende rundt med det selv," fortæller Lea Asmussen til TV SYD.

Der blev omgående ringet efter en ambulance, der vurderede drengen i så alvorlig en tilstand, at han blev fløjet til Odense Universitetshospital. Her lyder meldingerne, at drengen er i kritisk tilstand, og mandag kunne Syd- og Sønderjyllands Politi ikke rapportere om noget nyt om drengen.