Mortens mystiske forsvinden: Politiet finder mobiltelefon i hans bil
Flere hundepatruljer og en helikopter er sat ind i eftersøgningen efter 45-årige Morten fra Silkeborg, som politiet efterlyser, efter han højst usædvanligt udeblev fra sit arbejde mandag morgen.
Mortens bil, en sølvfarvet Skoda Octavia, er tirsdag blevet fundet af en forbipasserende borger på Rodelundvej vest for Ry. Her var den efterladt i vejkanten.
På billederne fra stedet kan man se, at bilens ene siderude mangler. Lokalpolitiet i Silkeborg oplyser, at man gennem ruden kunne se en mobiltelefon ligge i bilen. Den har haft stor interesse for efterforskningen, hvilket sandsynligvis er årsagen til, at ruden er blevet slået itu.
Morten er dog fortsat ikke fundet. Eftersøgningen besværliggøres af, at området man søger i er et stort skovområde, oplyser Lokalpolitiet i Silkeborg.