Fortsæt til indhold

Inger "var en solstråle": Men nu er hun brutalt dræbt af chikanerende 64-årig mand

70-årige Inger Kristensen mistede onsdag livet, da hun blev dræbt af knivstik. En 64-årig mand er anholdt og har erkendt at have stukket med kniv, men nægter sig skydlig i drabet, der har rystet Frederikshavn.

Krimi
Daniel Sennek

"Man er jo chokeret og tænker ’det kan ikke passe'. Det må være en eller anden ond drøm, man vågner op fra."

Sådan lyder fra fra pastor Jens Haslund- Thomasen fra Frederikshavn Kirkecenter, der onsdag fik besked om, at et mangeårigt medlem af frikirkemenigheden, som han er præst for, var blevet dræbt. Det skriver TV 2 NORD.

"Hun var en solstråle her i menigheden. Så det bliver hårdt at undvære hende," siger han til TV2 Nord.

Den 70-årige Inger Kristensen blev dræbt onsdag eftermiddag. En 64-årig mand have i en uge chikaneret og truet hende og hendes familie - og pludselig dræbte han Inger.

Den 64-årige mand, som er sigtet for drabet, erkender at have stukket Inger Kristensen med en kniv, men nægter sig skyldig i drab.