Fortsæt til indhold

Angreb på skole - kastede med molotov-cocktail: Nu jagter politiet vidner

Krimi
am

Ukendte gerningsmænd har mellem fredag klokken 16 og mandag morgen kastet en molotovcocktail mod handelsskolen IBC International Business College på Dronning Margrethesvej i Aabenraa. Uddannelsesinstitutionen anmeldte brand-attentatet mandag morgen klokken 7.18.

Det oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse tirsdag, og nu søger man vidner til angrebet.

»Vi ser meget alvorligt på denne sag og efterforsker den. Det har tilsyneladende været gerningspersonernes hensigt at kaste gennem vinduet og dermed forsøge at antænde ild i klasseværelset. Det lykkedes heldigvis ikke,« siger politikommissær Jan Rasmussen.

Molotov-cocktailen har både ramt skolens mur og et vindue, hvor mur og vindue blev sodskadede. Der skete ikke yderligere skade, og heldigvis var ingen personer til stede.

Men har man oplysninger i sagen, kan man kontakte Syd- og Sønderjyllands Politi på telefon 1-1-4. Det kan man, hvis man har set noget, der kan have sammenhæng med sagen, eller hvis man har oplysninger, der kan hjælpe politiet med at finde frem til gerningspersonerne.