Stort politiopbud ved Rema 1000: Røver overfaldt butiksvagt
En 26-årig mand er blevet sigtet for røveri og er varetægtsfængslet frem til den 23. maj.
Det fik politiet til at rykke ud med flere patruljer, da et tyveri i Rema 1000 på Oddervej i Skåde udviklede sig til et røveri søndag aften.
Det fortæller Emil Enemark Sørensen, kommunikationsrådgiver hos Østjyllands Politi, til Din Avis Aarhus.
Røveriet blev anmeldt klokken 19.25. Da politiet nåede frem til stedet, blev en 26-årig mand anholdt på stedet. Ifølge sigtelsen stjal han nogle varer og slog efterfølgende en vagt gentagne gange i hovedet.
»Han overfaldt vagten med adskillige knytnæveslag, inden politiet kom frem. Vagten har fået et par skader, men er ikke umiddelbart kommet alvorligt til skade,« fortæller Emil Enemark Sørensen fra Østjyllands Politi.
Den 26-årige mand blev fremstillet i grundlovsforhør mandag klokken 12.
Han blev efterfølgende varetægtsfængslet frem til tirsdag den 23. maj. Kendelsen blev ikke kæret, oplyser Østjyllands Politi på Twitter.