Skur ædt af flammer: Nu har politiet sigtet ejeren
De seneste uger har budt på flere lignende sager.
Østjyllands Politi modtog søndag kl. 10.23 anmeldelse om, at der var opstået brand i et skur på en adresse i Viby J. Branden var ifølge anmeldelsen opstået i forbindelse med, at en 45-årig mand havde brændt ukrudt med en ukrudtsbrænder tæt ved skuret.
Det skriver politiet i døgnrapporten.
Skuret udbrændte men bredte sig heldigvis ikke til andre bygninger. Til gengæld blev den 45-årige mand sigtet for at have overtrådt beredskabsloven ved ikke at have udvist tilstrækkeligt med forsigtighed i forbindelse med havearbejdet.
Østjyllands Politi oplyser samtidig, at man i løbet af de senere uger har set flere sager med brande, der er opstået på baggrund af afbrænding med ukrudtsbrænder.
»Vi vil derfor endnu en gang opfordre til, at man passer ekstra godt på, når man arbejder med åben ild i haven eller på andre grønne områder,« lyder det afslutningsvist fra politikredsen.