Fortsæt til indhold

Smil - du er på: Tyv fældet af overvågning

37-årig indbrudstyv idømt fængsel efter tyveri for over en halv million kroner.

Krimi

En 37-årig mand blev torsdag ved Retten i Aarhus idømt to et halvt års fængsel for indbrud begået mod en række virksomheder og kontorfællesskaber i Aarhus-området.

Det oplyser Østjyllands Politi i en pressemeddelelse.

Flere gange i løbet af 2022 brød den 37-årige ind i bygninger i blandt andet Tilst, Højbjerg, Tranbjerg og Åbyhøj, hvor han stjal computere, kameraudstyr og andre værdigenstande til en værdi af omkring en halv million kroner.

I forbindelse med efterforskningen af sagerne indhentede Østjyllands Politi videoovervågning fra virksomheder og nabovirksomheder, og på nogle af optagelserne var der tydelige billeder af gerningsmanden.

Flere betjente genkendte via overvågningen den 37-årige, og blandt andet via tekniske spor kunne politiets efterforskere kæde ham sammen med i alt 16 indbrud.

Video afspillet

Efter noget tids søgning blev den 37-årige mand anholdt i december sidste år og varetægtsfængslet i sagen, og torsdag faldt der så dom.

»Det var særligt videoovervågningen, der blev afspillet i retten, som var afgørende, og sagen er et godt eksempel på hvor stor en hjælp overvågning kan være for politiet, når de for eksempel efterforsker indbrud. Retten vurderede ligesom anklagemyndigheden, at han skulle dømmes for indbrud af særlig grov beskaffenhed på grund af omfanget af indbruddene, den samlede værdi af kosterne, og den systematiske karakter indbruddene havde,« siger senioranklager Rosa Pape.

Den 37-årige erkendte nogle af indbruddene og udbad sig betænkningstid med hensyn til ankespørgsmålet.

Han skal sidde varetægtsfængslet frem til, at han kan afsone sin straf.