Ung mand stukket med kniv flere gange i Risskov
Flere patruljer var samlet i området, efter en ung mand var blevet stukket ned i Risskov.
En 20-årig mand fra Djursland blev stukket ned i Risskov på Rolsøvej.
Østjyllands Politi modtog anmeldelsen klokken 23.01 torsdag 5. oktober. Den unge mand var blevet stukket flere gange i kroppen med kniv af en ukendt gerningsmand, det oplyser politiet i en pressemeddelelse.
»Vi har efterforsket sagen intensivt hele natten for at finde frem til gerningsmanden og få et klarere billede af, hvad der skete. Der er intet, der tyder på, at overfaldet skulle være banderelateret, og ud fra de oplysninger vi har, virker det tilfældigt, at overfaldet netop er sket på Rolsøvej. Men vi har til gengæld en stærk formodning om, at der ikke er tale om et tilfældigt offer,« siger vicepolitiinspektør Thomas Schouby.
Betjentene afspærrede stedet, som blev gennemsøgt for spor. Flere afhøringer af vidner fandt også sted, men Østjyllands Politi lykkedes ikke med at finde gerningsmanden, som var stukket af fra stedet.
Den unge mand blev hastet til hospitalet, hvor han blev erklæret udenfor livsfare.
Af hensyn til efterforskningen ønsker Østjyllands Politi ikke at oplyse yderligere om sagen.