Fortsæt til indhold

Politiet leder efter mand og kvinde: Menes at stå bag flere voldelige røverier mod ældre kvinder

Østjyllands Politi beder nu offentligheden om hjælp til at opklare flere røverier og tasketyverier, som er blevet begået i Aarhus Kommune i løbet af oktober.

Krimi
jwh

Seks gange fra den 6. til 17. oktober har Østjyllands Politi fået anmeldelser om røverier og tasketyverier mod ældre kvinder forskellige steder i Aarhus Kommune. Derfor efterforsker politikredsen nu, om der er en sammenhæng mellem sagerne, og søger i den forbindelse vidner og videoovervågning.

Det oplyser Østjyllands Politi i en pressemeddelelse.

Gerningspersonerne er ifølge politiet en kvinde og en mand, som menes at have relation til en mindre hvid bil, der muligvis er en VW Up. Den er benyttet som flugtkøretøj.

Alle seks forhold er begået mod ældre kvinder, som på gerningstidspunktet har befundet sig gående på offentlig vej. I alle tilfælde er kvinderne blevet frarøvet deres taske eller pung og i flere tilfælde er kvinderne blevet væltet omkuld. Gerningspersonerne er herefter løbet fra stedet og set flygte i en hvid bil.

Politiet undersøger, som led i efterforskningen, om der er sammenhæng mellem røverierne.

»Det er naturligvis en fuldstændig uacceptabel adfærd at overfalde ældre borgere og selvsagt noget, vi efterforsker og tager meget alvorligt,« siger politikommissær Nicholas Spence Cully i pressemeddelelsen.

Østjyllands Politi anmoder alle, der har befundet sig ved gerningsstederne på de pågældende tidspunkter, om at kontakte politiet, hvis man har set noget, der kan have relation til sagen eller den hvide bil. Ligeledes anmoder politiet alle, der kan have video-materiale fra gerningsstederne fra privat overvågning eller kamera i biler, om at kontakte politiet på tlf. 114.