Fortsæt til indhold

To unge mænd forsøgte ikke engang at skjule stofferne i bilen

Om mændene vidste, at de var færdige så snart politiet stoppede bilen, eller de bare havde glemt narkoen lå fremme, er ikke til at vide.

Krimi
nln

Politiet stoppede torsdag 16. november en personbil på Tyge Søndergårds Vej I Aarhus N for at undersøge bilen og personerne nærmere.

Inden betjentene overhovedet var begyndt at ransage bilen, kunne de se en joint igennem vinduet ligge på bagsædet. Det skriver Østjyllands Politi i døgnrapporten.

Både den 19-årige mandlige fører og en 20-årig mandlig passager blev sigtet for besiddelse af narko.

Føreren af bilen virkede påvirket, hvilket sikrede ham en sigtelse for narkokørsel. Ransagelsen af bilen gjorde heller ikke dagen for de to unge mænd lettere.

Politiet fandt endnu en joint, som lå under passagersædet og en mindre mængde tramadolpiller, som lå i en dørlomme.

Både joints og den ulovlige receptpligtige medicin blev beslaglagt.