På syv dage: 46 aarhusianske postkasser sprængt i luften
Antallet af anmeldelser i affyringsperioden er dog faldet i 2023.
Et træls syn ramte Tune Lindbirk fra Mårslet, da han kom hjem på årets allerførste dag.
For han blev en af mange, der kunne se sin postkasse sprængt i flere dele.
”Så blev det vores tur,” skrev han i et facebook-opslag på den lokale facebook-gruppe med dertilhørende billeder af miseren.
»Jeg synes sgu bare, det er for meget. Jeg ved godt, at knejter kan finde på lidt af hvert, og det kunne man måske også selv som barn, men det der, det er jo ikke bare nytårsløjer - det er hærværk,« uddyber han til Din Avis Aarhus.
Og der er mange i Aarhus Kommune, som har været ramt, og flere har også anmeldt en sprængt postkasse i løbet af de dage på året, hvor der må fyres med krudt og fyrværkeri.
Det fremgår af tal fra politiet, som Din Avis Aarhus har søgt aktindsigt i.
”Tak til den, der syntes, at jeg skal have en ny postkasse, når I nu køber en ny, må den godt være rød, hvis det er muligt (var også lidt træt af hvid),” skriver en borger i Trige bl.a lettere ironisk til billedet af en totalødelagt postkasse.
Alene 1. januar i år har Østjyllands Politi modtaget 12 anmeldelser om sprængte postkasser. Og kigger man på den såkaldte affyringsperiode, som går fra 27. december til 1. januar, så modtog politiet 34 anmeldelser på de dage i 2023.
Antallet af anmeldelser i 2023 er dog et stykke lavere sammenlignet med samme periode året forinden, hvor Østjyllands Politi modtog 47 anmeldelser. Der er dog ikke de helt store udsving i tallene.
»Vi kan konstatere, at vi har set et fald i antallet af hærværkssager med fyrværkeri i postkasser fra 2022 til 2023, men modtager desværre stadig anmeldelser om, at folk får sprængt deres postkasser i luften – primært i dagene omkring nytår, hvor vi også har fået de første enkelte anmeldelser i det nye år,« lyder det i et skriftligt svar fra Østjyllands Politi til Din Avis Aarhus.
Dropper politianmeldelse
Tallene medregner dog ikke de anmeldelser, der måtte være tikket ind udenfor affyringsperioden, og derudover er der også et andet mørketal.
For i Tune Lindbirks tilfælde, så ender de sørgelige rester af en sprængt postkasse ikke med en anmeldelse i politiets systemer.
»Politiet har nok at se til, og erstatningsmæssigt kan jeg heller ikke få noget ud af det, for der er stor selvrisiko på at få den erstattet,« siger han.
»Mange har jo en selvrisiko på over 2.000, og sådan en postkasse som vores, tror jeg, kostede lige godt 1.000 kroner, så det kommer man jo ikke ret langt med.«
Ny postkasse
Med andre ord vil han selv skulle betale for en ny postkasse. Og desværre kunne videoovervågningen heller ikke fælde gerningspersonen, for her kunne man blot ane en mørk skikkelse, der kom slæbende med noget, inden postkassen blev sprængt, fortæller Tune Lindbirk.
»Det er træls, og vi har skam også før taget postkassen ned nytårsaften eller hældt vand i, men det fik vi så ikke gjort denne gang, og der plejer jo heller ikke at ske noget herude.«
Men det gjorde der så denne gang, og nu har Tune Lindbirk så købt en ny og noget billigere postkasse, som samtidig også bør gør det sværere at lave samme nummer igen:
»Den gamle postkasse havde et relativt stort, særskilt magasin til reklamer, så der kunne du godt have lagt en krysantemumbombe i. Men nu får vi alligevel ikke reklamer mere, så nu har vi fået en postkasse, hvor du stort set kun kan smide breve i.«
Imens kommer man hos Østjyllands Politi med en opfordring til forældre:
»Vi opfordrer til, at forældre taler med deres børn omkring, hvor farligt det er at sprænge en postkasse i luften, selvom nogle måske bare forbinder det med drengestreger.«
Til trods for at sprængte postkasser er et tilbagevendende nytårsfænomen, så er det årlige antal anmeldelser af hærværk på landsplan dog generelt faldet set over de sidste 10 år.