Politiet advarer: Forretninger i midtbyen hårdt plaget af indbrud
Flere butikker og caféer har oplevet indbrud den seneste tid.
En lang række erhvervsdrivende i det centrale Aarhus har de seneste uger haft nogle kedelige opleverer med indbrud.
Nu går Østjyllands Politi ud og advarer om det efter et døgn, hvor der igen er blevet begået flere indbrud hos forskellige forretninger og caféer.
Det er særligt i midtbyen, at de erhvervsdrivende har været hårdt plaget, og derfor har Østjyllands Politi også for tiden et skærpet fokus på området, oplyses det.
Indbruddene og indbrudsforsøgene har blandt andet over det seneste døgns tid ramt en frisør i Graven, caféer på Åboulevarden, Frederiksgade og Pustervig, en bar i Maren Smeds Gyde og caféer i Jægergårdsgade og Nørre Allé i Aarhus C.
Også forretninger i Badstuegade og Trepkasgade har haft ubudne gæster.
Den seneste tids mange uheldige episoder får nu politiet til at gå ud med en opfordringen:
»Vi opfordrer til, at man ikke opbevarer kontanter eller lader øvrige værdigenstande ligge synligt fremme for ikke at friste evt. indbrudstyve unødvendigt.«