Fortsæt til indhold

Indbrud hos lokal ejendomsmægler: Tyve gik efter elektronik og design

Politiet har modtaget flere anmeldelser om indbrud i området siden fredag.

Krimi

Det sker jævnligt, at politiet beretter om indbrud i området. Mandag var ingen undtagelse.

På et tidspunkt i weekenden brød ukendte personer ind hos Danbolig i Adelgade. Det kunne man konstatere med en knust rude i hoveddøren og flere stjålne effekter.

Sydøstjyllands Politi oplyser, at man som minimum stjal seks bærbare pc’er, en designstol og en designsofa. Man har endnu ikke det fulde overblik.

Også en landejendom på Vroldvej har haft uønsket besøg. Denne gang var det i løbet af fredagen, hvor man havde aflistet en rude for at komme ind i landejendommen, der blev efterladt i gennemrodet tilstand. Politiet oplyser, at der i hvert fald blev stjålet en lampe over spisebordet og et lille bord.

Også et kælderrum tilhørende en lejlighed i Adelgade blev i løbet af torsdag 15. august og torsdag i sidste uge offer for indbrud. Her stjal man en boremaskine af ukendt mærke ved at bryde låsen ind til kælderrummet op.