Kirke hærget af kobbertyve – igen: »Det er sgu træls«
Natten til tirsdag blev Holme Kirke syd for Aarhus udsat for tyveri.
Kobbertyveri fra kirker og kirkegårde.
Det hører efterhånden ikke sjældenhederne til, og nu er det endnu en gang gået ud over en Aarhus-kirke - denne gang i Holme. Igen.
Tirsdag morgen mødte kirkegårdsleder Steffen Jakobsen ind til et noget sørgeligt syn: Væk var den irrede kobber-forskalling fra den ene mur op til kirken, ligesom kobber fra en kirkegårdsbygning også var forsvundet.
»Jeg tænkte bare ’åh nej’, hvad gør vi så. Kan man ikke have noget i fred,« siger Steffen Jakobsen, der nærmest i et flash back blev bombet tilbage til 1. januar og til sin første arbejdsdag ved Holme Kirke.
For også dengang blev Holme Kirke nemlig udsat for kobbertyveri - dengang fra kirkegården.
Flere ærgrelser er siden tirsdagens opdagelse gået gennem kirkegårdslederens hoved: Skal kirken fremover vælge et andet materiale, hvordan kan man sikre det fremover, skal der etableres overvågning på stedet.
»Men det er en menighedsrådsbeslutning,« siger han.
Det er især én ting, der ærgrer Steffen Jakobsen ved tyveriet. Muren langs vejen op til kirken, der nu står halvt kobberfri, er også den rute, som rustvognen kører til og fra kirken.
Det betyder - i hvert fald den næste tid - en noget amputeret udsigt langs brostenen ned til Bushøjvej.
»Det er sgu træls,« som han udtrykker det.
Steffen Jakobsen anslår, der er stjålet i omegnen af 80-100 kilo kobber fra den 142 år gamle kirke.
Det stjålne kobber har en værdi af cirka 10.000 kroner, oplyser Østjyllands Politi, der sendte en patrulje til kirken til at foretage sporsikring.
En udbedring kommer dog til at koste langt mere, oplyser Steffen Jakobsen, der også kan fortælle, der er tilkaldt en blikkenslager for at besigtige skaderne.
Ikke ukendt fænomen
Tilbage i januar havde tyvene besøgt mindst 200 gravsteder, som fik stjålet forskellige former for metalfigurer på selve gravstenen eller ved gravstedet.
»Alt er væk. Det er grove løjer og rent hærværk. Det er trist og ubegribeligt, at man kan synke så lavt. Små bronzefugle og lignende figurer er savet af gravsten på flere hundrede gravsteder,« sagde menighedsrådsformand Lars Thruesen dengang.
I 2019 gik det ud over fem aarhusianske kirker; Sct. Knuds Stiftelse, Sct. Johannes Kirke, Aarhus Domkirke, Vor Frue Kirke og Sct. Marcus Kirken.
De fik alle stjålet kobber-nedløbsrør.
Tilbage i 2013 stjal ukendte gerningsmænd mellem 60 og 70 kobberkæder fra kirkegården på Nordre Kirkegård i Aarhus.
Tyveriet fra Holme Kirke har angiveligt fundet sted i perioden fra mandag eftermiddag klokken 15.45 til tirsdag morgen klokken 07.00.